E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Maska me detyrim, mjeku Koni: Alogjike! Vendosja e gjobave, absurde

Mjeku i njohur, Artan Koni ka komentuar vendimin e fundit të kryeministrit Edi Rama për të bërë të detyrueshme mbajtjen e maskës anti-Covid edhe në ambjente të hapura.

Sipas tij, ky vendim është alogjik.

“Ky vendim çfarë thotë? Ky vendim thotë se edhe kur nuk ke person afër edhe nëse je i vetëm rrugë, për sa kohë jeni jashtë shtëpisë suaj  duhet të keni maskë. Po kjo është vendim allogjik”, u shpreh mjeku.

Ndërkohë, vendosjen e gjobave për ata që nuk do e reskepktojnë vendimin, Koni e cilëson absurde.

Kjo nuk ka asnjë logjikë. Siç nuk ka asnjë logjikë që kur jemi në autobus të mbajmë maskë e më pas kur të futemi në restorant për të ngrënë të mos mbajmë maskë. Të pallogjikshme. Nuk ka një formulim të saktë. Po nuk e zbatuat atëherë ka gjobë, kjo është akoma më absurde“. Nuk ia dalim duke nxjerrë ushtrinë, policinë apo blindat në rrugë. E pamë gjatë karantinës që nuk ia dolëm”, tha Koni në RTV Ora.

Duke filluar nga dita e enjte (15 tetor), mbajtja e maskës bëhet e detyrueshme në çdo ambient jashtë shtëpisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...