E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Mashtrimi me ilaçin e veshkave/ Ndjekje penale për Kompaninë. Rrezikojnë 5 vite burg

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Sektori i krimit ekonomik në policinë e shtetit, reagoi menjëherë pas denoncimit të Top Channel se çmimi i ilaçit të quajtur Soludamin, është manipuluar. Policia hetoi gjeti prova dhe ju drejtua prokurorisë.

Top Channel mëson se grupi hetimor ka marrë në pyetje edhe administratorin e CFO Farma Nadir Çausholli i cili gjithë mashtrimin me qindra milionë lekë e ka justifikuar me një gabim njerëzor në vendosjen e pullave të çmimit.

Kujtojmë se ilaçi soludaim që duhet të shitet vetëm 74 lekë, kompania i vendoste çmimin 1300 lekë.

Pjesë e hetimit kanë qenë edhe katër farmaci, tre nga të cilat ishin furnizuar me Soludamin nga CFO Pharma. Nga kontrolli i kryer nga krimi ekonomik, rezulton se çmimi fillestar me të cilin ishte blerë ky ilaç (medikament) ishte 1085 lekë të reja.

Top Channel ka mësuar se lidhur me këtë çështje, oficerët e policisë gjyqësore kanë marrë në pyetje administratorin e CFO Pharma. Ai cili ka justifikuar shkeljen e kompanisë së tij me një gabim njerëzor, dhe se pullat janë vendosur gabimisht nga punonjësi që bën vendosjen e tyre mbi kuti, por ndërkohë ne faktuam që në farmacitë e vendit, ilaçi me pullën gabim po shitet me çmimin 1300, dhe nga ky gabim kompania e Nadir Çaushollit ka përfituar fitime 180 herë më të larta të gjitha në kurriz të pacientëve.

Policia ka pyetur vetë disa nga farmacistët të cilët shisnin ilaçin me çmimin e larte dhe ata treguan edhe kontratat e blerjes me ate cmim nga CFO Farma. Në pyetje është marrë edhe një specialist pranë Agjensisë së Kontrollit të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore, i cili ka thënë se seria në kutitë e medikamentit Soludamin, nuk përputhet me serinë e pullës të lëshuar nga Agjensia e Barnave që do të thotë se kompania ka falsifikuar një dokument shtetëror.

Prokurorët e Tiranës kanë në dorë mjaft prova dhe fakte që tregojnë se si kompania CFO Farma ka shkelur ligjin duke shitur me çmim 180 herë më shumë ilaçin për të sëmurët me veshka. Sektori i krimit ekonomik në policinë e shtetit ka referuar në prokurori çështjen për dy vepra penale. E para është manipulimi i tregut dhe sipas nenit 144 pika a e kodit penal, fajtorët dënohen me gjobë deri me katër vite burg. Vepra e dytë penale e referuar është ajo për falsifikimin e dokumentave shtetërore në këtë rast etiketat e ilaçit Soludamin dhe që parashikon një dënim me gjobë deri në 5 vite burg.

Ky hetim nuk do kishte nisur pa investigimin e gazetarëve të Top Channel të cilët zbuluan se si një kompani mashtronte me çmimin e ilaçeve duke zhvatur klientët e saj./ Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...