E shtunë, 31 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

“Mars 2020” Kina drejt planetit të kuq , hedh raketën më të fuqishme në botë

Eksplorimi i planetit të kuq Mars është një hap më afër tashmë për kinezët. Pas testimeve dy vjeçare, Agjencia Kineze e Hapësirës dje ka lëshuar në hapësirë një nga raketat më të fuqishme në botë.

Raketa “Long March 5” u nis që nga baza në Uençang, në ishullin Hainan, këtë të premte, duke mbartur një satelit Shixhian 20. Edhe pse lëshimi ishte me sukses, kinezët nuk kanë shumë kohë të festojnë.

Agjencia synon që brenda tre muajve të ardhshëm të udhëheqë vallen e eksplorimit ndërplanetar. Pritet që në muajin mars 2020, Kina të dërgojë edhe robotin e parë në planetin e kuq.

Raketa u lëshua në orën 12:45, dhe sateliti u dërgua në orbitë pas 33 minutash, sipas agjencisë kineze të lajmeve, Çinhua.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...

Teatri/ Veliaj nga Tokyo: Vendimi nuk bie ndesh me atë të Kushtetueses

Nga Tokyo, kryebashkiaku Veliaj ka komentuar vendimin e qeverisë, që i kalon në pronësi truallin e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për "News24", Veliaj...

Një raport objektiv, që mjerisht nuk e ndihmon Shqipërinë

Nga: Preç Zogaj Objektiv: ky mund të ish te vlerësimi me një fjalë të vetme i raportit përfundimtar të OSBE/ODHIR-it për zgjedhjet e 25 prillit....