E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Marrëveshjet e “Open Balkan”, ja çfarë shkruajnë mediat serbe

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka takuar sot në Pallatin e Brigadave në Tiranë kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Edi Rama dhe Zoran Zaev, në kuadër të nismës rajonale për bashkëpunim “Open Balkan”.

“Besoj se kjo është baza e duhur për zhvillim më të mirë ekonomik në të ardhmen”, tha Vuçiç pas takimit.

“Kam shkruar një fjali nga Franklin Roosevelt “Ne mund të mos jemi gati të përgatisim një të ardhme për fëmijët tanë, por ne mund t’i përgatisim fëmijët tanë për të ardhmen”. Kjo është diçka që do të bëjë një të ardhme më të mirë për fëmijët tanë, ne do të hapim kufijtë. Qëllimi më i rëndësishëm është lidhja e njerëzve”, tha presidenti.

Ai shtoi se tani lejet e punës nuk duhet të rregullohen çdo muaj ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.

“Unë njoh shumë njerëz që do të investonin në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut. Gjithnjë e më shumë turistë vijnë nga Serbia në Shqipëri dhe në Jug të Maqedonisë, dhe besoj se do të jetë e kundërta. Duke folur për lejet e punës, inxhinierët nga Krushevaci supozohej të silleshin në Maqedoninë e Veriut dhe ishte e vështirë të modifikoheshin lejet e punës çdo muaj. Tani nuk kemi pse ta bëjmë më këtë. Ne do të jemi në gjendje të tërheqim edhe më shumë kompani nga perëndimi dhe lindja. Po bëhemi më të mirë dhe më të fortë”, theksoi presidenti.

Ai gjithashtu beson se ky është “një nga idetë më të mira në Evropën e sotme”.

“Në vitet në vijim do të shohim suksese të rëndësishme. Besoj se kjo është baza e duhur për zhvillim më të mirë ekonomik. Ne dëgjojmë njerëzit. Besoj se sot mund të diskutojmë se çfarë do të bëjmë më pas. Njerëzit do të pyesin se cili është hapi tjetër. Njerëzit duhet të shohin rezultate. Nëse organizohemi në muaj, njerëzit do të marrin përqindje në verë. Kjo është një nga idetë më të mira në Evropë sot, dhe jam i sigurt se askush nuk mund ta ndalojë atë. E kemi thënë qartë se të tjerët duhet të vendosin nëse duan të na bashkohen, ata duhet të ndalojnë së kërkuari falje dhe të vendosin”, përfundoi Vuçiç.

Me video-telefonatë iu bashkua edhe Oliver Varhelyi

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, po merr pjesë në takim përmes videos.

Zoran Zaev ka uruar kolegët e tij politikë

“Suksesi është i dukshëm. Faleminderit të gjithëve që morën pjesë në këtë proces, keni bërë një punë të shkëlqyer. Nuk është e lehtë as në BE, as në Ballkan, por ia dolëm. Kjo është një nismë autentike që fton të gjitha vendet e rajonit. “Ballkani i Hapur” na bashkon dhe për mua është një dëshmi e miqësisë së madhe. Ballkani është i hapur për të mirën e të gjithë njerëzve”, tha Zaev.

Oliver Varhelyi u prezantua si një mik i madh i Ballkanit Perëndimor

“Unë jam nga Hungaria, kështu që më jep më shumë njohuri për ngjarjet në Ballkan. Një tjetër përfundim i rëndësishëm që kuptova, rajoni dëshiron të jetë një në ekonomi, shoqëri siç jemi ne në BE. Unë e mirëpres angazhimin tuaj të fortë. Erdhët të tre dhe u shtytë edhe kur ne nuk mundëm. Ju e shihni rëndësinë e integrimit ndërkombëtar, dhe se si ai do të ndikojë në jetën e njerëzve në zonën tuaj. “Ne mendojmë se ky është mesazhi më i mirë që rajoni mund të dërgojë”, tha Oliver Varhelyi.

Takimi ka nisur rreth orës 09:20 në Pallatin Presidencial, i ashtuquajturi Pallati i Brigadave. Pas takimit të tre liderëve, do të mbahet takimi plenar i delegacioneve të Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Më pas, delegacionet e tre vendeve do të takohen me përfaqësuesit e Këshillit Atlantik, pas së cilës do të nënshkruhen gjashtë marrëveshje.

“Kjo është një ide e mrekullueshme që do të forcohet vetëm me kalimin e kohës, duhet të mendojmë për të ardhmen. Marrëveshjet e sotme janë shumë të rëndësishme për ne, ato do të krijojnë këtë pjesë të Evropës pa kufij”, tha presidenti në Instagram.

Presidenti Vuçiç mbërriti në Shqipëri mbrëmjen e së hënës, ku u takua me kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Elbasan, për një darkë të përbashkët të organizuar nga Edi Rama.

Pas mbërritjes në Shqipëri, presidenti Vuçiç tha në Instagram se tre liderët e konsiderojnë “Ballkanin e Hapur” një iniciativë të jashtëzakonshme, e cila është bërë “për shkak të njerëzve që jetojnë në çdo qytet, në secilin fshat”.

 

Burimi i lajmit: KURIR. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...