E shtunë, 4 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Marrëveshje Rama-Basha-Kryemadhi? Hajdari paralajmëron për ndikimin e ndërkombëtarëve

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Sistemi Zgjedhor ka qenë kryefjala gjatë ditës së sotme dhe jo vetëm. Kryemadhi dhe Vasili i shkuan në zyrë Bashës. E ndërsa ky i fundit takoi ambasadorin gjerman, Peter Zingraf.  Mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story’’, anëtarja e Këshillit Politik, deputetja Rudina Hajdari, ka hedhur dritë mbi atë se çfarë diskutohet në tryezë për Sistemin Zgjedhor. Ajo la të nënkuptuar se opozita është evazive sa i përket ndryshimit të Sistemit Zgjedhor, kurse për mazhorancën shprehet e sigurt se nuk do lista të hapura.

“Kanë qenë shumë evazivë, por siç mund t’jua marrë mendja, edhe qëndrimet për ndryshimin e sistemit. Bylykbashi ka qenë i hapur, pastaj ka hedhur tezën e Bashës për sistem mazhoritar, pastaj ka thënë që me këtë sistem që kemi nëse bëhet siç duhet mjaftojnë rekomandimet e ODIHR. Dua që nga opozita jashtëparlamentare, të ndajë mendjen. Mazhoranca nuk i do listat e hapura, sepse do status- quo. Janë komodë siç janë. Një mazhorancë arrogante, por kur bashkohet gjithë shoqëria që ka humbur shpresën, atëhere çfarë do të bëjë mazhoranca, dhe ky do jetë një moment historik në këto 7 vite.

Kam qenë e irrituar nga opozita jashtëparlamentare, sepse kur ka qenë tema e sistemit, flisnin për deklaratën e Ramës për 3 orë. Prisja me padurim që të mbaronin deklaratat politike dhe të bënim një punë. Kishim 3 orë që të bënim. Donin t’i bënin bisht sistemit.

Dhe në momentin që ka ardhur një e-mail nga Ambasada Amerikane, ishin të heshtur. Unë e përmenda. Ata ishin të qartë që merreni sistemin danez sepse është rrugë e mesme. Pra nëse flas unë për sistemin, propozimet, ju nuk i pranoni. Pse nuk e merrni këtë rekomandim? Në momentin që është bërë, është thënë që të paktën të pyesim ODIHR, së paku si funksionon. Thjesht duhet vullnet politik. Duhet kërkesë e përbashkët nga 4 anëtarët për t’i kërkuar rekomandim ODIHR për sistemin. Që dhe ata ta zbatojnë si kërkesë. Është në dorën time t’i bind anëtarët e Këshillit Politik”, tha Hajdari.

Deputetja la të kuptuar se nuk është mërzitur që u shkarkua si Kryetare e Grupit Parlamentar Demokrat. “Në atë grup ishim individë pa lidhje me njëri-tjetrin, fatet tona nuk janë të lidhura, secili kemi dëshirat tona. Për mua rëndësi ka që të jemi unison sa i përket ndryshimit të sistemit. Jemi para një viti zgjedhor, çdokush ka aspiratat, zgjedhjet dhe planet e veta”.

Sa për qëndrimin e saj dhe të deputetëve opozitarë në Kuvend pro listave të hapura dhe ndryshimit të sistemit zgjedhor, Hajdari nuk e fshehu ndikimin amerikan.

Kanë ndikim ndërkombëtarët, amerikanët në këtë pikë?

“Po, patjetër nuk them që është vetëm përpjekja e opozitës, por edhe e aktivistëve, shoqërisë civile, që e kanë vënë në dukje që ndryshimi i sistemit është një hap pozitiv. Hapja e listave do sillte një demokraci me funksionale dhe më të denjë. Shqiptarët do ndjeheshin më të përfaqësuar, sot nuk kanë asnjë rol, se iu kemi mbyllur të gjitha rrugët”.

A ka një marrëveshje Rama-Basha-Kryemadhi, për të mbajtur këtë sistem?

“Uroj të mos ketë, uroj që opozita në mënyrë të natyrshme të jetë pro hapjes së listave, të japë shpresë në popull, pse të mos e bëjmë këtë hap përpara”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Godet dhe fyen gjyqtarin, përfundon në komisariat futbollisti shqiptar

Një lojtar i skuadrës së Adës së Velipojës ka përfunduar në komisariat pas ndeshjes me Gramshin, në Kategorinë e Dytë. Raportohet se 29-vjeçari V.P ka...

VIDEO/ Po ecte me shpejtësi 236 km/h, policia ndalon Lamborghini-n

Ditën e sotme, policia ka ndaluar një Lamborghini, drejtuesi i së cilës është konstatuar duke drejtuar mjetin me shpejtësi tej normave të lejuara. Përkatësisht, shpejtësia...

Pandemia/ Ndahet nga jeta sportisti 38-vjeçar

Për shkak të infektimit me koronavirus, ka ndërruar jetë ish-karateisti 38-vjeçar, Flamur Shasha. Lajmin për vdekjen e Shashës e ka bërë të ditur Federata e...

Pse të rinjtë po preken nga pandemia? Përgjigjet mjeku pneumolog

Mjeku pneumolog Arjan Mezini gjatë një interviste në “News 24” komentoi situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Ai iu përgjigj pyetjes se “pse të...

“Përplasje” mes Turqisë dhe Francës

Mosmarrëveshja midis Turqisë dhe Francës pas një konfrontimi në brigjet e Libisë po bëhet më e ashpër. Parisi largohet nga misioni i NATO-s "Sea Guardian”...