E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Marrëveshja Turqi-Libi/ Franca nis luftanijet drejt Greqisë

Bëhet me dije se Franca ka nisur luftanijet e saj në lindje të Mesdheut, për manovra të përbashkëta me marinën e Greqisë e Qipros. Kjo lëvizje e Francës vjen vetëm një ditë pasi presidenti Emmanuel Macron dënoi Turqinë për përshkallëzimin e tensioneve me Greqinë.

“Po flasim këtu për bashkëpunim dhe manovra të përbashkëta tokësore e detare. Do të dëshironim që dhe vendeve të tjera kufitare të na bashkohen.

Franca mbështet Greqinë dhe Qipron sa i përket të drejtave të tyre sovrane, dhe dënon sfidimin e këtyre të drejtave nga Turqia. Ne përsërisim shqetësimet tona dhe dënojmë marrëveshjen Turqi-Libi”, tha Macron.

Pas bisedimeve në Paris mes kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis, Macron premtoi përshkallëzim të marrëdhënies strategjike me Greqinë, duke njoftuar një pakt të ri mes ministrive të mbrojtjes së dy vendeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...