E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Marrëveshja Kosovë-Serbi, vjen reagimi i parë nga qeveria shqiptare

Marrëveshja Kosovë-Serbi është përshëndetur edhe nga Tirana zyrtare. Nëpërmjet një postimi në Facebook, ministrja e Jashtme Olta Xhaçka shprehet se Shqipëria mirëpret marrëveshjen e rritur në Bruksel midis Kosovës dhe Serbisë.

Ministrja citon se vijimi i dialogut, është e vetmja mënyrë për të ecur përpara, në frymën e bashkëpunimit. Sot palët gjetën një marrëveshje në Bruksel, sipas të cilës drejtuesit e mjeteve, serbe dhe shqiptare do të mbulojnë targat me letra ngjitëse. Në 2 tetor tërhiqen njësitë speciale dhe protestuesit në kufi.

Statusi

Shqipëria mirëpret marrëveshjen e arritur sot në Bruksel midis Kosovës dhe Serbisë . Vazhdimi i dialogut është e vetmja mënyrë për të ecur përpara në frymën e bashkëpunimit, ndaj të cilit Shqipëria është e angazhuar në mënyrë të pakthyeshme, në përpjekjet e saj dypalëshe dhe shumëpalëshe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...