E enjte, 2 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Mario Draghi heq dorë nga paga e tij si Kryeministër i Italisë

Mario Draghi ka hequr dorë nga paga e tij prej 115,000 euro si kryeministër i Italisë ndërsa përpiqet ta ringrejë vendin nga një krizë shëndetësore dhe ekonomike.

Një deklaratë për të ardhurat, taksat dhe pasuritë e Draghi, botuar nga qeveria italiane, shprehej se ai nuk do të merrte “asnjë shpërblim të çfarëdo lloji” gjatë kohës që ishte në detyrë, shkruan Financial Times.

Draghi, një ish president i Bankës Qendrore Evropiane, u betua të drejtojë një qeveri të unitetit kombëtar më parë këtë vit pasi koalicioni i mëparshëm i Italisë u shemb gjatë pandemisë Covid-19.

Që prej asaj kohe, ai  ka nisur një paketë ambicioze prej 248 miliardë eurosh investimesh dhe reformash strukturore për të ndihmuar në rindezjen e ekonomisë së goditur nga pandemia.

Vendimi për të sakrifikuar pagën e tij kryeministrore ka për qëllim të godasë një akord në një vend ku pagat e larta dhe përfitimet e ligjvënësve janë sulmuar shpesh nga partitë populiste si një simbol i një elite politike jashtë prekjes.

Draghi, 73 vjeç, tashmë është në gjendje të përfitojë pensione të mëdha shtetërore nga rolet e tij të mëparshme si kreu i Bankës së Italisë dhe drejtori i përgjithshëm i thesarit italian.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   “U kthye nga Italia, por nuk erdhi në banesë”, i ati denoncon zhdukjen e vajzës

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...