Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Mario Draghi heq dorë nga paga e tij si Kryeministër i Italisë

Mario Draghi ka hequr dorë nga paga e tij prej 115,000 euro si kryeministër i Italisë ndërsa përpiqet ta ringrejë vendin nga një krizë shëndetësore dhe ekonomike.

Një deklaratë për të ardhurat, taksat dhe pasuritë e Draghi, botuar nga qeveria italiane, shprehej se ai nuk do të merrte “asnjë shpërblim të çfarëdo lloji” gjatë kohës që ishte në detyrë, shkruan Financial Times.

Draghi, një ish president i Bankës Qendrore Evropiane, u betua të drejtojë një qeveri të unitetit kombëtar më parë këtë vit pasi koalicioni i mëparshëm i Italisë u shemb gjatë pandemisë Covid-19.

Që prej asaj kohe, ai  ka nisur një paketë ambicioze prej 248 miliardë eurosh investimesh dhe reformash strukturore për të ndihmuar në rindezjen e ekonomisë së goditur nga pandemia.

Vendimi për të sakrifikuar pagën e tij kryeministrore ka për qëllim të godasë një akord në një vend ku pagat e larta dhe përfitimet e ligjvënësve janë sulmuar shpesh nga partitë populiste si një simbol i një elite politike jashtë prekjes.

Draghi, 73 vjeç, tashmë është në gjendje të përfitojë pensione të mëdha shtetërore nga rolet e tij të mëparshme si kreu i Bankës së Italisë dhe drejtori i përgjithshëm i thesarit italian.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga gjoba tek dënimi me burg/Finalja e Conference League, “blindohet” Tirana

Policia e Shtetit ka hartuar një plan masash, për të garantuar finalen e "Conference League" që do të mbahet në Tiranë. Masat u njoftuan...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon...

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...