E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Marin Mema bën dokumentar për mashtrimet serbe, çohet në “këmbë” Serbia

“Gjurmë Shqiptare”, emisioni nga gazetari Marin Mema, ka realizuar 6 ditë më parë një dokumentar të titulluar “Mashtrimi serb me objektet e kultit të krishterë në Kosovë”.

Në dokumentar u tregua sesi serbët kishin përvetësuar kishat iliro-arbërore dhe kjo pasqyrohet qartë me disa fakte historike. Kjo arsye ka bërë që shumë serbë të ngrihen kundër Memës dhe dokumentarit.

Personalitete të ndryshme, si politikanë, historianë, gazetarë dhe opinionistë kanë reaguar.

Lidhur me këtë ka folur edhe shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq:

“Kuptohet që Serbia kurrë dhe me asnjë kusht nuk do të heqë dorë nga shenjtorët e saj në Kosovë dhe Metohi, dhe ne besojmë se edhe populli shqiptar, i cili është krenar për historinë dhe traditën e tyre të pasur, nuk ka nevojë të shohë për historinë dhe traditën e njerëzve të tjerë. Disa shqiptarë janë duke e sulmuar historinë dhe besimin e popullit serb, duke e quajtur propagandë të radhës të shqiptarëve kundër serbëve”.

Ministria serbe e Kulturës ka deklaruar se shqiptarët nuk po ndalen së provokuari shtetin serb, duke shtuar se deformimin e historisë serbe nuk do të mund ta arrijnë asnjëherë.

Reagime ka pasur edhe nga opinionistë të ndryshëm ku shihet edhe kërcënimi ndaj gazetarit Mema. Ata kanë akuzuar se qëllimi i këtij dokumentari është denigrimi i kulturës dhe historisë serbe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...