E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Margariti prezanton planin e rindërtimit të Krujës, pas dëmeve nga tërmeti

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka prezantuar sot planin e rindërtimit të Bashkisë së Krujës, e cila është ndër zonat më të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Plani u prezantua gjatë një mbledhjeje online ku mori pjesë edhe ministri i Financave, Arben Ahmetaj, kryeministri Edi Rama, drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit, Dritan Agolli dhe kryebashkiaku i Krujës, Artur Bushi.

Sipas Margaritit, programi i Rindërtimit në Krujë synon jo vetëm akomodimin në banesa të reja për të gjithë të dëmtuarit nga tërmeti, por edhe infrastrukturë të re dhe shërbime të shtuara e cilësore në të gjithë zonën.

“Zona për rindërtim e Krujës, është 1.5 ha. Zona e rindërtimit ka parë të nevojshëm dhe rigjenerim urban. Në situatën aktuale, ndërtesat që janë dëmtuar, kanë qenë të vjetra. Ato kanë pasur dëmtime të mëdha. Brenda zonës ë rindërtimit sipërfaqja për prishje është rreth 26 mijë metra katrorë. Janë 26 banesa kolektive dhe në zona të tjera, ka 8 banesa. Kemi ndërmarrë dhe një planifikim për ndërtesat publike. Është menduare që pozicionimi i banesave të jetë rreth zonave të gjelbëruara”, tha ministrja.

Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit i tha kryeministrit se puna për këtë projekt do të fillojë që nga java e ardhshme.

Rama: Drejtor kur bëhem gati të rifillojmë punën këtu?
Dritan Agolli: Rruga për ndërtimin e tyre është e hapur, pasi masterplani është gati.
Rama: Kur parashikohet të fillojë procesi?
Agolli: Prishja mund të rinisë që javën që vjen. Po plotësojmë dosjet për shpronësimin e pronarëve. Për prokurimin e dizajnit të banesave, do e marrim vendimin këtë javë.

Lexo edhe :   Basha kritikon Ramën: Nuk mposhtet pandemia pa një plan konkret

Rama – pyet kryetarin e Bashkisë së Krujës: Jemi gati që të rifillojmë prishjet javën e ardhshme?!
Artur Bushi: Siç bëmë edhe në Thumanë, jemi gati dhe në Fushë-Krujë dhe në Krujë.
Rama: Në Thumanë ka akoma prishje?
Bushi: Vetëm pak objekte ka.
Rama: Kur fillon infrastruktura në Thumanë?
Agolli: Për infrastrukturën mbyllim shumë shpejt marrëveshjen për Thumanën.

Lexo edhe :   E ardhmja e Lëv në 'fije të perit', federata gjermane vendos më 4 dhjetor

Ndërsa ministri Ahmetaj theksoi se i vetmi merak mbetet shpronësimi i pronarëve, teksa tha se procesi i pagesës për ata që janë shpronësuar do të fillojë javën që vjen.

“Këto çështje u evakuuan nga ministrja dhe drejtori. I vetmi merak që kemi nga ana proceduriale është procesi i shpronësimit, që kryetarët, si në rastin e kryetarit të bashkisë së Krujës, të përshpejtojmë pjesën e Thumanës, ashtu sikurse në Kurbin dhe në Laç. Të dyja VKM mendoj që të vijnë javën që vjen në qeveri dhe të nisë procesi i pagesës për të gjithë ata që janë të shpronësuar në bazë të ligjit”, tha ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...