E martë, 26 Janar, 2021
9 C
Tirana

Maratonisti 109-vjeçar që sfidon ligjet e natyrës (VIDEO)

Mjekët ua thonë vazhdimisht pacientëve: Aktiviteti fizik zgjat jetën. Kjo gjë është mëse e vërtetë në rastin e Fauja Singh, një indian i besimit Sikh, që jeton prej vitesh në Angli.

Singh ka lindur më 1 prill 1911, dhe nisi të ecte vetëm në moshën 5-vjeçare. Këmbët i kishte të holla, dhe mezi ecte në distanca të gjata. Njerëzit shpesh e tallnin. Kur ishte i ri, Singh ishte një vrapues amator, por hoqi dorë pa mbushur të 30-at.

Vdekja e bashkëshortes dhe më pas e të birit, e zhyti në depresion. Nga kjo gjendje, do të dilte vetëm kur rinisi të vraponte. Mori pjesë në Maratonën e Londrës në vitin 2000, duke mos e përfunduar dot të gjithën. 4 vite më vonë, në moshën 93-vjeçare vrapoi 42 km për 5 orë e 40 minuta.

Që nga ajo kohë, ka thyer një sërë rekordesh për moshën e tij shekullore. Në tetor 2011, Singh u bë i pari 100-vjeçar që përfundoi një maratonë, duke marrë një letër urimi nga vetë Mbretëresha Elizabeta II.

Singh është 1.72 m i gjatë dhe peshon vetëm 52 kg. Gjendjen e mirë fizike dhe jetëgjatësinë e shpjegon me heqjen dorë nga duhani dhe alkooli, dhe me dietën vegjetariane.

                             TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I doli emri tek përgjimet, Ilir Kulla i çon mesazh gazetarit live në emision

Ilir Kulla, këshilltari i presidentit Ilir Meta, ka reaguar pas publikimit të emrit të tij në përgjimet e Ndraghetës në Itali. Gjatë emisionit “Opinion”, Kulla...

Gazetarja Lala: Antonio Gallo ka hyrë dhe ka dalë me dhjetëra herë në Shqipëri

Gazetarja Klodiana Lala, ka dhënë detaje të tjera në lidhje me përgjimet e antimafias italiane, ku flitej për politikanë shqiptarë të lidhur me Ndrangheta-n. Ajo...

Përgjimet/ Lubonja: Deklaratë e poshtër e ambasadorit italian, bashkëfajtor

Analisti Fatos Lubonja, e ka cilësuar të poshtër deklaratën e ambasadorit italian, Fabrizio Buçi, i cili reagoi në lidhje me përgjigjet e Antimafias italiane...

Kreshnik Spahiu: Ndragheta nuk hyn tek ne sepse ka frikë nga mafia shqiptare

Juristi i njohur, Kreshnik Spahiu ka dhënë një ide tjetër lidhur me përgjimet e antimafias për lidhjet e Ndrangheta-s me mafien shqiptare. Sipas tij, Ndrangheta...

Aksident në Vlorë, humb jetën punonjësi i policisë (Emri)

Një aksident i rëndë nga ndodhur në qytetin e Vlorës, ku për pasojë ka humbur jetën një punonjë i policisë. Në aksident janë përfshirë dy...