E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Maradona është përballur dy herë me futbollistin shqiptar, ja kush është ai

Legjenda Diego Armando Maradona, ka mbyllur sytë në moshën 60-vjeçare, pas një arresti kardiak ditën e djeshme dhe sot u përcoll për në banesëne  fundit. Mediat vendase dhanë lajmin tronditës për ndarjen nga jeta të legjendarit që njihej ndryshë si ‘djali i artë’.

Të shumtë janë rikthyer pas në kohë, kur Maradona ishte në aktivitet dhe jo pak e dinë që futbollisti më i mirë në botë ka luajtur dy ndeshje kundër një futbollisti shqiptar. Këtë rrëfim na e sjell gazetari Driton Latifi, i cili shkruan për futbollistin Mehmet Durakovic (Duraku).

Duraku ka lindur në Podgoricë nga familje shqiptare që u detyrua herët në fëmijëri se bashku me familjen të emigrojë në fund të botës, në Australi. Mbrojtësi ka luajtur 64 herë për Australinë dhe në dy ndeshje kualifikuese për botërorin “SHBA 1994”, kur Argjentina si ekipi i pestë nga kontinenti i vetë po kërkonte kualifikimin, aty ndodhi edhe dueli mesi Durakut dhe Maradonës.

Takimi i pare ka përfunduar 1-1 në Sydney (Duraku ishte akter në golin e australianëve) dhe 1:0 në Buenos Aires në vitin 1993. Latifi kujton që ka pasur edhe intervistë me Durakoviqin, dhe atë fal legjendës së Prishtinës, Fadil Muriqit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...