E diel, 17 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

Maqedonia mund të rikthejë masat anti-C*vid në kufi

Maqedonia mund të rikthejë masat anti-Covid në kufi, për shkak të llojit Delta. Duke marrë shkas nga varianti Delta, pritet që Maqedonia e Veriut të rikthejë një pjesë të masave kufizuese në kufi.

Ekspertët e sëmundjeve infektive pritet që deri në fund të javës të mblidhen, dhe të vendosin në lidhje me masat e reja kufizuese në kufi për hyrje në vend, nëse do të kërkohet test PCR, vërtetim për vaksinim ose për kalim të COVID-19.

Nëse vendosen masat, të njëjtat do të vlejnë edhe për shtetasit e RMV-së të cilët kthehen në vend nga shtetet e tjera. “Nëse kjo vendoset pasi ka vlerë epidemiologjike, do të vlejë për të gjithë”, ka thënë Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Mediat njoftojnë se deri më tani ka shkuar në 10 numri i rasteve të konfirmuara me variantin Delta në vendin fqinj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Pandemia i merr jetën para kohe gazetarit të njohur

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...