E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Maqedonia e Veriut firmos me Pfizer për 800 mijë vaksina anti-covid

Maqedonia e Veriut do të marrë 800,000 vaksina kundër Covid 19 nga kompania Pfizer.

Marrëveshja u finalizua këtë mëngjes në një bisedë telefonike mes Ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe një përfaqësuesi të lartë të kompanisë.

Filipçe informoi se 5,850 dozat e para të vaksinave që do të mbërrijnë në muajin shkurt, të cilat do të pasohen nga një dërgesë me një sasi më të madhe në muajt mars, prill dhe dinamika për të gjithë vitin 2021 do të përcaktohet më tej.

Maqedonia e Veriut, prej kohësh ka filluar përgatitjet për vaksinimin kundër Covid-19. Vaksina Pfizer ruhet në frigoriferë në -70 gradë Celsius, dhe ato do të mbërrijnë në vendin fqinj këtë muaj.

Agjencitë rregullatore mjekësore, EMA nga Bashkimi Europian dhe FDA e SHBA-së, e kanë miratuar vaksinën Pfizer.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...