E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Nga sot e diela do të jetë ditë ‘jo pune’ në Maqedoninë e Veriut

Në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka hyrë në fuqi ligji që e shpall të dielën ditë pushimi. Rreth 92 për qind e punëtorëve nuk duhet të punojnë, me ndryshimet ligjore të miratuara të dielën, njoftoi BTA.

Qeveria e propozoi ligjin për të vendosur një ekuilibër mes jetës profesionale dhe personale të punonjësve, si kusht për motivimin e tyre dhe efikasitetin më të madh në vendin e punës.

“Punëtorët janë pasuria jonë më e madhe. Puna e tyre duhet respektuar dhe vlerësuar. Prandaj, ata që do të angazhohen në aktivitete që nuk mund të ndërpriten për shkak të procesit tekniko-teknologjik, do të marrin të paktën 50 për qind paga më të larta për punën të dielave dhe ditëve të pushimit, të cilat do të mund t’i përdorin në 7 ditët në vijim”, ka thënë ministrja Yagoda Shahpaska. Ajo shtoi se punonjësit në qendrat tregtare që punojnë të dielave, do të marrin një pagë 100 për qind më të lartë.

Iniciator i amendamenteve për shpalljen e të dielës për ditë jo pune është Sindikata e Maqedonisë. Në kuadër të krizës globale shëndetësore të shkaktuar nga COVID-19, është bërë e qartë se e diela është më se e nevojshme për të qenë ditë jo pune për të gjithë punëtorët, thuhet në SSM.

Burimi i lajmit: darik.news. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...