E shtunë, 21 Nëntor, 2020
13 C
Tirana

Manjani: Politikanët shqiptarë hanë si europianë, flasin si amerikanë e sillen si turq

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Për ish-Ministrin e Drejtësisë, Ylli Manjani, Shqipëria ka nevojë për një politikë thellësisht europiane.

Përmes një postimi në Facebook, Manjani shkruan se Europa është objektivi dhe modeli që duhet të ndjekim.

Por, sipas tij mungojnë parti e politika Europiane, pasi politikanët shqiptarë hanë si Europianë, flasin si Amerikanë e sillen si Turq.

Manjani thotë se nëse duam të ndryshojmë vendin tonë të përbashkët do të duhet ta projektojmë shtetin, demokracinë dhe ekonominë sipas modelit europian.

Postimi i Manjanit në Facebook

Mbetem i bindjes së Shqipëria ka nevojë për një politikë thellësisht Europiane.  Jo vetëm në vokacion, por edhe në programim e projektim të shtetit, demokracisë dhe ekonomisë sonë. Europa duhet të jetë modeli.

Një politikë Europiane nuk është dëshirë, por detyrë për vendin. Ne jetojmë, ushqehemi, sillemi e ndërtojmë marrëdhënie gjithfare në Europë. Jemi gjeografikisht Europianë, jo euro-aziatikë…

Nuk kam asgjë me “dashuriçkat” me Amerikën apo me Turqinë e ndonjë vend tjetër, por Europa është e sotmja dhe ardhmja. Nëse e sotmja dhe e ardhmja do kërkojë heqjen dorë nga këto “dashuriçka”, duhet bërë.

Insistoj që Europa është objektivi dhe modeli që duhet të ndjekim. Jo vetëm për ambasadën në Israel, por për çdo gjë. Përfshi edhe 5G… Çdo gjë absolutisht.

Se nuk ka kuptim të braktiset Schengeni për sajesa me minischengen dhe kjo të quhet sukses, qoftë dhe me letër nga Amerika!!! Kjo do të thotë të mbash në copë m… në gojë që të dukesh si bythë…

Karanavalet apo politika e drejton këtë vend?!

Për fat të keq sot mungojnë parti e politika Europiane. Politikanët Shqiptarë hanë si Europianë, flasin si Amerikanë e sillen si Turq…

Nëse duam të ndryshojmë vendin tonë të përbashkët do të duhet ta projektojmë shtetin, demokracinë dhe ekonominë  sipas modelit Europian. Qoftë edhe sipas modelit të një shteti Europian.

Me shpikje e racionalizime lindje-perëndim nuk shkohet më askund.

Mbetem i bindjes së Shqipëria ka nevojë për një politikë thellësisht Europiane. Jo vetëm në vokacion, por edhe në…

Publiée par Ylli Manjani sur Samedi 3 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shkencëtarët sfidojnë natyrën, prodhojnë diamante në temperaturën e mjedisit

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, ka sfiduar natyrën duke prodhuar diamantë brenda disa minutash në një laborator në temperaturën e dhomës, një proces që normalisht...

Vuçiç kërkon leje për të vizituar Kosovën, Ministria e Jashtme nuk e lejon

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka dërguar një kërkesë në institucionet qeverisëse së Kosovës, për të kryer një vizitë së bashku me kreun e...