E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Manja i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Metës

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, i kërkon presidentit Meta që t’i bindet Kuvendit dhe Kushtetutës. Reagimi i tij pason pas akuzave të rënda që Kreu i Shtetit Meta ka bërë kundrejt kryetarit të KED, Ardian Dvorani. Në kundërpërgjigje, Manja ka deklaruar se Dvorani do të qëndrojë në detyrë deri në përfundim të mandatit. Sakaq, ai ka shtuar se presidenti është i lirë si çdo institucion tjetër t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese.

“Është shortuar për të qenë në krye të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe do të vazhdojë të kryejë funksionet në këtë post, deri në përfundim të mandatit. Jemi Republikë Parlamentare, dhe për këtë arsye Parlamenti ndërhyri për të zhbllokuar këtë situatë konfliktuale mes institucioneve.

Presidenti është i lirë si çdo institucion tjetër që ka pretendime të kësaj natyre t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese, dhe nuk ka nevojë për retorikë politike”, u shpreh Ulsi Manja.

Lexo edhe :   Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Dje, Meta doli në një konferencë të jashtëzakonshme, për të bërë publike fakte të reja për kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani, ndaj të cilit ka depozituar një kallëzim penal, duke e akuzuar për aktivitet kriminal.

Meta tha se menjëherë do të depozitohet një shtesë në kallëzimin penal ndaj Dvoranit, dhe theksoi se atij duhet t’i ndalohet veprimtaria e organizuar kriminale. Po kështu, kreu i shtetit përsëriti qëndrimin e tij se qeveria po tenton që të bëjë grusht shteti. Ndërsa theksoi se po tentohet kontrolli mafioz, për të pasur në dorë Gjykatën Kushtetuese.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...