E hënë, 13 Korrik, 2020
27 C
Tirana

“Manipuloi zgjedhjet”, jep dorëheqjen presidenti i Bolivisë

Më të lexuarat

Jep dorëheqjen presidenti i Bolivisë, Evo Morales.

Ky njoftim vjen vetëm pak minuta pasi gjenerali i ushtrisë dhe komandanti i policisë i kërkuan që të tërhiqet.

Që prej rizgjedhjes së tij në krye të vendit muajin e kaluar, protesta të shumta u zhvilluan në vend. Vëzhguesit ndërkombëtarë bënë thirrje për anulimin e rezultatit të zgjedhjeve, pasi ata gjetën “manipulime të qarta” të rezultatit të zgjedhjeve të 20 tetorit.

“Unë jap dorëheqjen nga posti i presidentit”, tha Morales gjatë ditës së sotme në një fjalim televiziv.

Presioni ishte shtuar së fundmi te aleatët e tij politikë që po jepnin dorëheqjen një e nga një, pasi i druheshin “frikës për sigurinë e familjeve të tyre”.

Kujtojmë se 2 ditë më parë, një nga kryebashkiaket e Bolivisë u mor zvarrë nga protestuesit, të cilët i prenë edhe flokët. Ajo akuzohej se kishte ndihmuar presidentin Evo Morales për të ndarë protestuesit.

Video/ Protestuesit tërheqin zvarrë kryebashkiaken në Bolivi dhe i presin flokët

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kush është shqiptari që refuzoi dy herë postin e mbretit të Shqipërisë

Nga: Hasan Bello Kush ishte Xhelal Pashe Bushati? Njeriu qe dy here refuzoi fronin e Shqipërisë. Pinjolli i fundit i dinastisë shkodrane. Dhenderri i sulltan...

Jonida nxjerr foton e embël me Romeon: Dua gjithçka që kam (FOTO)

U bë një kohë e gjatë që përflitet romanca e Jonida Maliqit me Romeo Veshaj. Tashmë ata nuk e fshehin më dashurinë, madje edhe...

Jeta dhe ne – Përsiatje

Nga: Gjin Progni Tri janë hyjnitë e kësaj bote njerëzore: lindja, martesa dhe vdekja. Nëse e përjashton njërën prej tyre, ne dalim jashtë të vërtetës së...

“Shteti të më marrë në mbrojtje familjen, ndihem e kërcënuar”, 17-vjeçarja tregon abuzimin

Një 17 vjeçare në Fushë Krujë, është ngacmuar dhe shfrytëzuar seksualisht për muaj me radhë nga disa persona, për shkak edhe të varësisë që...

Lë kostumin e vishet sportiv, Meta jep ‘sinjalin’ e radhës me qenin e tij

Kreu i shtetit, Ilir Meta, shpesh tërheq vëmendjen me postimet që zgjedh të ndajë me ndjekësit e tij. “Me Charlin”, shkruan presidenti, ndërsa pranë tij...