Bota

“Manipuloi zgjedhjet”, jep dorëheqjen presidenti i Bolivisë


               Publikuar në : 22:39 - 10/11/19 B H

Jep dorëheqjen presidenti i Bolivisë, Evo Morales.

Ky njoftim vjen vetëm pak minuta pasi gjenerali i ushtrisë dhe komandanti i policisë i kërkuan që të tërhiqet.

Që prej rizgjedhjes së tij në krye të vendit muajin e kaluar, protesta të shumta u zhvilluan në vend. Vëzhguesit ndërkombëtarë bënë thirrje për anulimin e rezultatit të zgjedhjeve, pasi ata gjetën “manipulime të qarta” të rezultatit të zgjedhjeve të 20 tetorit.

“Unë jap dorëheqjen nga posti i presidentit”, tha Morales gjatë ditës së sotme në një fjalim televiziv.

Presioni ishte shtuar së fundmi te aleatët e tij politikë që po jepnin dorëheqjen një e nga një, pasi i druheshin “frikës për sigurinë e familjeve të tyre”.

Kujtojmë se 2 ditë më parë, një nga kryebashkiaket e Bolivisë u mor zvarrë nga protestuesit, të cilët i prenë edhe flokët. Ajo akuzohej se kishte ndihmuar presidentin Evo Morales për të ndarë protestuesit.

Video/ Protestuesit tërheqin zvarrë kryebashkiaken në Bolivi dhe i presin flokët

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT