E premte, 3 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Manipuloi me raportet shëndetësore për të mbajtur postin, zbardhet skema e ish-drejtorit

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Ish-drejtori i AKU-së, për ti shpëtuar shkarkimit nga posti, kishte manipuluar bluzat e bardha duke marrë raporte shëndëtësore false. Një skemë ku janë firmosur raporte shëndetësore fiktive, vetëm për të shmangur komunikimin e shkarkimit nga detyra, ka vënë në lëvizje Prokurorinë.

Ish zyrtari Sefer Sefa ka dorëzuar një sërë raportesh mjekësore, më i fundit i datës 2 mars 2020, ku thuhet se ai ka probleme shëndetësore. E gjithë strategjia e tij e manipulimi ku janë përfshirë një mjek dhe tre kirurgë, është bërë me qëllimin e vetëm që të shpëtonte nga largimi i postit.

Në kohën kur ai dërgonte raporte shëndetësore, ish-drejtori i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, shtynte për një kohë të pacaktuar vendimin për ta pezulluar nga detyra.

Mjeku dhe tre kirurgët, identitetet e të cilëve nuk bëhen me dije, aktualisht po verifikohen nga Prokuroria, për dyshimet se ata kanë firmosur raporte shëndetësore fiktive. Duke iu referuar burimeve të “Top Channel”,  ai mund të ketë siguruar raporte shëndetësore false, për të shmangur komunikimin e shkarkimit nga detyra.

Zanafilla e rastit

Largimi nga detyra i Sefer Sefes u njoftua në 15 tetor 2019, madje ai edhe u zëvendësua, por deri më tani nuk është realizuar komunikimi ligjor i kësaj mase. Siç pretendohet në denoncim, ish zyrtari ka dorëzuar një sërë raportesh mjekësore, më i fundit i datës 2 mars 2020, ku thuhet se ai ka probleme shëndetësore. Në këto kushte, komisioni disiplinor i autoritetit kombëtar të ushqimit rezulton të jetë tërhequr nga vendimi për të pezulluar nga detyra ish zyrtarin dhe urdhëron që ai të kthehet në detyrë në datën 2 prill 2020.

Lexo edhe :   AKU thirrje konsumatorëve: Nuk rekomandohet prerja e bukës në feta

Zyrtari i lartë vazhdon ende të luajë mjaft fortë, duke u përgjigjur se gjendet për trajtim mjekësor jashtë vendit. Ndodhur në këto kushte, institucioni ku ai ushtron detyrën, i është drejtuar prokurorisë ku kërkon hetime për falsifikim te dokumentave shëndetësore, me pretendimin se katër mjekët nën hetim e kanë pajisur me raporte fiktive. AKU këmbëngul se ish drejtori nuk ka ka probleme shëndetësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ballkani Perëndimor i ‘mbërthyer’ nga koronavirusi, qindra raste dhe dhjetëra viktima

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

“Zero karbon” deri në 2038/ Parlamenti gjerman miraton projektligjin e rëndësishëm

Parlamenti gjerman ka miratuar sot një projektligj për të hequr nga përdorimi qymyrin, deri në vitin 2038. Ky projektligj erdhi si pasojë e kritikave nga...

Pse pakënaqësinë ndaj Shqipërisë e lidhin me Ramën

Nga Ben Andoni Retorika e gjatë e kryeministrit shqiptar në Kosovë mbushur me figuracionin e tij të zakonshëm dhe diskursin parabolik kuptohet se nuk do...

Meta pret në Presidencë Avdullah Hotin

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një takim me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, i cili ndodhet në vizitë zyrtare në Tiranë. Kreu i shtetit...