E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

Manastirliu: Kemi mbi 120 të shtruar, do hapim spitalin e tretë dhe të katërt

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se në dy spitalet e hapura Covid po marrin trajtim mjekësor më shumë se 120 pacientë të infektuar dhe dhjetëra të dyshuar si bartës të koronavirusit.

Në fjalën e marrë në Kuvend, ajo ka shprehur shqetësimin për gjendjen në të cilën ndodhet vendi ynë, ku paralajmëroi se shumë shpejt do hapen spitali i tretë dhe i katërt.

Manastirliu theksoi se nuk do të ketë më normalitet deri në shpikjen e vaksinës, ndaj të gjithë duhet të mësohen të bashkëjetojnë me masa mbrojtëse.

Ministrja apeloi sërish ndaj të gjithëve që të zbatojmë masat mbrojtëse, e cila duhet të kthehet në rutinë, për sa kohë virusi jeton me ne.

“U bënë disa javë që në vendin tonë, koronavirusi ka shtuar ngarkesën në sistemin tonë shëndetësor. Sot kërkoj mbështetje për aktin normativ. Disa nga ju maskën nuk po e mbani. Nëse ju nuk e mbani maskën që ju mbron ju dhe kolegët tuaj, nuk mund të jeni shembulli më i mirë.

Kjo nuk është masë e qeverisë, por e ekspertëve për uljen e riskut. Në të dy spitalet e dedikuara të cilat janë funksionale kemi mbi 120 të shtruar dhe me dhjetëra të tjerë të dyshuar që janë të shtruar. Shumë shpejt do shtrihemi në planin për spitalin e tretë dhe të katërt.

Lexo edhe :   Një lojtar i infektuar tek ekipi i Serisë A para ndeshjes

A është më e mira që të vijojmë të hapim spitale, apo që secili të marrë përgjegjësitë dhe të ulim rriskun? Kjo kërkon mobilizim të të gjithë qytetarëve dhe ne nuk duhet ta bëjmë për veten tonë, por për të afërmit tanë dhe për ata që po sakrifikojnë për ne.

Lexo edhe :   Një lojtar i infektuar tek ekipi i Serisë A para ndeshjes

Duhet të zbatojmë masat mbrojtëse, e cila duhet të kthehet në rutinë për secilin prej nesh. Duhet të vazhdojmë jetë në normalitetin e ri. Nuk ka më normalitet të vjetër, derisa vaksina të dalë”, tha Manastirliu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...