E mërkurë, 3 Qershor, 2020
16 C
Tirana

Mali i Zi proteston kundër Shqipërisë për lumin Buna

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Formimi i qeverisë së re në Kosovë/ LDK bën publike emrat e ministrave

Menjëherë pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së LDK-së, janë bërë publike edhe emrat që do të përbëjnë kabinetin e ri qeverisës në Kosovë. Përmes...

“Ai është i vjetër, nuk i bën këto punë”, babai i 15-vjeçares rrëfen si e ngacmonte roja e shkollës

Babai 15-vjeçares së përdhunuar nga roja i shkollës, ka rrëfyer disa detaje tronditëse lidhur me atë çfarë ndodhi. Ai ka treguar në emisionin “Me...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Itali/ Shënohet rënie e numrit të viktimave, rritet numri i rasteve të reja

Për të tretën ditë radhazi, Italia ka shënuar një ulje të numrit të viktimave nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj janë...

Qeveria e Malit të Zi përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme, me iniciativën e Nënkryetarit për Politikë Ekonomike dhe Sistemit Financiar Milutin Simovic dhe Ministrit të Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Turizmit, Pavel Raduloviç, i është drejtuar me protestë Shqipërisë për ndotjen e vazhdueshme të lumit Buna, duke paralajmëruar se do të shprehte shqetësimin për institucionet ndërkombëtare.

Mediat malazeze shkruajnë sot se jo vetëm qese plastike, por edhe shpendë të ngordhur si pulat notojnë përmes brigjeve të lumit nga Shqipëria. Qeveria malazeze “këmbëngul vazhdimisht në zbatimin e të gjitha konventave ndërkombëtare, në përputhje me politikën e fqinjësisë së mirë, duke bërë thirrje për kujdes të përbashkët për burimet, në komunikim të vazhdueshëm me palën shqiptare,” thotë Ministria e Jashtme e Malit të Zi.

Prandaj Mali i Zi është i detyruar të informojë partnerët ndërkombëtarë, “çfarë do të bëhet në një procedurë zyrtare emergjente”. Drejtoresha e Drejtorisë për Sigurinë e Ushqimit, Veterinarisë dhe çështjeve Fitosanitare Vesna Dakovic, pasi vizitoi terrenin, tha dje se gjithçka ishte një problem ndërkufitar, pasi nuk ka ferma të pulave në pjesën malazeze.

Lexo edhe :   Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

“Rezultatet e analizës laboratorike të mostrave treguan se shpendët nuk ishin të infektuar me ndonjë sëmundje që mund të bartej te njerëzit, por ishin me Salmonella, e cila ka një efekt tek shpendët dhe nga e cila pulat me shumë gjasë u vranë”, tha Dakoviç. Ministria e Bujqësisë tha se një sasi e konsiderueshme çanta me pula të ngordhura u hoqën nga lumi.

“Më shumë se 100 qese janë hequr me kafshë të ngordhura, e cila vlerësohet të jetë një pjesë e rëndësishme e sasisë së vrojtuar në rrjedhën e sipërme përgjatë brigjeve të Bunës, me shtrirje nga grykëderdhja deri në vendbanimin e Raçës ”, tha Ministria e Bujqësisë malazeze. /Panorama

Lexo edhe :   VIDEO/ Oficerët e policisë në SHBA solidarizohen me protestuesit

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm me eksploziv në xhaminë në Afganistan, humbin jetën besimtari dhe imami

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në Kabul të Afganistanit, teksa brenda në një xhami ka shpërthyer një eksploziv. Sipas mediave të...

Këshilli Politik/ Hajdari tregon se për çfarë nuk bien dakord palët

Përfaqësuesja e opozitës parlamentare në Këshillin Politik, Rudina Hajdari është shprehur se pika për të cilën palët nuk bien dakord është ajo e administratës...

Grupet ekstremiste që dyshohen për dhunën e protestave në SHBA

Mes protestave të vazhdueshme në Shtetet e Bashkuara mbi vdekjen e George Floyd-it ndërsa mbahej nga policia, zyrtarët e shtetit kanë fajësuar provokatorë të...

Një ditë para votimit të qeverisë së re, Vetëvendosje del me njoftimin e rëndësishëm

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se nuk do të organizojë protestë nesër, teksa theksoi se nuk dëshiron të dekurajojë protesta të tjera të paralajmëruara nga...

Gjendet i mbytur një 37-vjeçar në bregdetin e Durrësit

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Durrës, teksa policia ka gjetur trupin e pajetë të një 37-vjeçari në bregdet. Sipas policisë, trupi i viktimës...
WhatsApp KONTAKTO TT