E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Makina nën ujë dhe persona të bllokuar, pamje dramatike nga përmbytjet në Kinë

Moti i keq me reshje të dendra shiu ka përfshirë edhe kontinentin aziatik, ku vendi më i  prekur është Kina. Rrugët dhe stacionet e metrove janë zhytur në të gjithë provincën Henan duke detyruar qytetin të mbyllet.

Deri më tani, në këtë qytet janë raportuar për 3 viktima. Lumenjtë kanë dalë nga shtrati duke vështirësuar apo ndaluar transportin dhe duke rrezikuar jetën e milion njerëzve, shkruan The Guardian.

Më shumë se 10,000 banorë të provincës qendrore janë zhvendosur në strehimore, njoftoi  Agjencia Zyrtare e Lajmeve Xinhua. Reshjet e dendura të shiut filluan në 17 korrik. Të martën, autoritetet e meterologjike lëshuan nivelin më të lartë paralajmërues për provincën, pasi parashikohej përkeqësim i situatës.

Përmbytjet janë një fenomen i zakonshëm në Kinë, por ndikimi i tyre është përkeqësuar gjatë dekadave, pjesërisht për shkak të urbanizimit të shpejtë të vendit dhe ngrohjes globale.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Pas shfaqjes në Wuhan, Kina përballet me shpërthimin më të keq të koronavirusit

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...