E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Makina futet mes turmës së qytetarëve, 5 viktima dhe mbi 40 të plagosur

Pesë persona kanë vdekur dhe mbi 40 janë plagosur, pasi një makinë u përplas në një paradë në Wisconsin, thotë policia.

Pamjet e postuara në internet, tregojnë një automjet sportiv të kuq (SUV) duke kaluar nëpër një paradë të Krishtlindjeve në qytetin e Waukesha, në perëndim të Milwaukee, rreth orës 16:40 me kohën lokale.

Shefi i policisë Dan Thompson, tha se sulmi goditi dhjetëra njerëz, përfshirë fëmijë. Një person ndodhet në paraburgim. “Incidenti nuk duket të jetë një akt terrorist në këtë moment”, thonë zyrtarët.

I dyshuari dukej se ishte duke ikur nga një skenë tjetër, kur u përplas me njerëz në paradë, tha një zyrtar i njohur me gjetjet e hershme të hetimit për partnerin amerikan të BBC-së, CBS News.

Banori lokal Angelito Tenorio i tha gazetës Milwaukee Journal Sentinel se sapo kishte përfunduar marshimin në paradë, kur ndodhi incidenti.

“Ne pamë një SUV… thjesht vendosëm pedalin në metal dhe thjesht zmadhonim shpejtësinë e plotë përgjatë rrugës së paradës. Dhe më pas dëgjuam një zhurmë të fortë dhe vetëm klithma dhe britma shurdhuese nga njerëzit që goditeshin nga automjeti”, ai tha. Corey Montiho deklaroi se ekipi i kërcimit të vajzës së tij, u godit nga SUV.

‘Traumatike’

Shefi Thompson tha se oficerët kishin gjetur një automjet të dyshuar dhe një person me interes ishte në paraburgim, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Policia ka qëlluar në drejtim të makinës, në përpjekje për ta ndaluar atë, tha ai. Shefi i zjarrfikësve Steven Howard u tha gazetarëve se departamenti i tij kishte dërguar 11 të rritur dhe 12 fëmijë në spitalet aty pranë pas incidentit. Departamenti i policisë së qytetit më vonë tha se shkollat ​​publike të Waukesha do të mbylleshin të hënën.

Kryebashkiaku Shawn Reilly ndërkohë u shpreh se ishte një kohë “traumatike” për qytetin. “Zemra ime është për të gjithë ata që janë prekur nga ky akt i pakuptimtë”, tha ai.

Një video e publikuar në rrjetet sociale, tregon se makina përplaset me shpejtësi të madhe përmes barrierave të rrugës. Një tjetër tregoi automjetin duke u futur në atë që dukej si një grup muzikantësh.

Mediat lokale raportuan se oficerët e policisë vrapuan në rrugë gjatë incidentit, duke u thënë njerëzve të strehoheshin në dyqane.

Një dëshmitar tha se shoferi goditi gjithashtu një grup të “Gjysheve që vallëzonin” dhe të paktën një person përmbysi pjesën e përparme të makinës.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...