E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Macron thirrje grevistëve: Ndalojini protestat për Krishtlindje

Protestat kundër “Reformës së Pensioneve” në Francë e kanë paralizuar Parisin dhe disa qytete të tjera.

Mijëra punëtorë kanë bllokuar transportin publik, ajror, detar, tokësor dhe atë nëntokësor.

Nga Bregu i Fildishtë, Presidenti francez Macron i ka bërë thirrje grevistëve që t’i ndalojnë protestat për Festat e Krishtlindjeve për të treguar “frymë përgjegjësie” ndaj qytetarëve të tjerë që duan t’i kalojnë këto festa në Paris apo Francë.

“Veprimi i grevës është i justifikueshëm dhe i mbrojtur nga kushtetuta, por besoj se ka momente në jetën e një kombi kur është gjithashtu mirë të quash një armëpushim për të respektuar familjet dhe jetën e familjeve”, tha Macron.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...