Luftoi me rebelët, humb jetën në fushën e betejës Presidenti i Çadit

Presidenti veteran i Çadit, Idriss Déby ka ndërruar jetë në moshën 68-vjeçare, ka thënë radio kombëtare në shtetin afrikan qendror.

Një deklaratë nga ushtria tha se sundimtari 68-vjeçar, në pushtet për 30 vjet, ishte vrarë “në fushën e betejës” pasi u plagos duke luftuar rebelët, por nuk dha detaje të tjera.

Déby javën e kaluar fitoi një mandat të gjashtë në zgjedhjet presidenciale. Sondazhi bëri një pushtim nga një grup rebel me bazë në Libi, i quajtur Forca për Ndryshim dhe Pajtim në ÇAD, për të cilin zyrtarët ushtarakë kishin thënë se ishte zmbrapsur në fundjavë, shkruan The Guardian.

Zyrtarët kishin thënë se politikani veteran nuk do të mbante një fjalim pas sondazheve sepse ai kishte udhëtuar në vijën e frontit për të marrë përgjegjësinë e operacioneve ushtarake.

“Ai vdiq ndërsa jetoi, si një njeri i lirë, me një armë në dorë,” i tha Abderrahman Koulamallah, një ish rebel dhe këshilltar presidencial.