E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Luftoi me rebelët, humb jetën në fushën e betejës Presidenti i Çadit

Presidenti veteran i Çadit, Idriss Déby ka ndërruar jetë në moshën 68-vjeçare, ka thënë radio kombëtare në shtetin afrikan qendror.

Një deklaratë nga ushtria tha se sundimtari 68-vjeçar, në pushtet për 30 vjet, ishte vrarë “në fushën e betejës” pasi u plagos duke luftuar rebelët, por nuk dha detaje të tjera.

Déby javën e kaluar fitoi një mandat të gjashtë në zgjedhjet presidenciale. Sondazhi bëri një pushtim nga një grup rebel me bazë në Libi, i quajtur Forca për Ndryshim dhe Pajtim në ÇAD, për të cilin zyrtarët ushtarakë kishin thënë se ishte zmbrapsur në fundjavë, shkruan The Guardian.

Zyrtarët kishin thënë se politikani veteran nuk do të mbante një fjalim pas sondazheve sepse ai kishte udhëtuar në vijën e frontit për të marrë përgjegjësinë e operacioneve ushtarake.

“Ai vdiq ndërsa jetoi, si një njeri i lirë, me një armë në dorë,” i tha Abderrahman Koulamallah, një ish rebel dhe këshilltar presidencial.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....