E diel, 13 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Lufta për pushtet në Venezuelë, SHBA shton presionin ndaj Maduros

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo gjatë takimeve me udhëheqësit amerikano-latinë ka denoncuar përpjekjet e Rusisë, Iranit dhe Kubës për mbështetjen e presidentit Nicolas Maduro, ndërsa kritikoi edhe linjën ajrore direkte Teheran-Karakas.

Kompania ajrore Mahan Air, u sanksionua nga Uashingtoni nën dyshimin se transportonte pajisje ushtarake në vatrat e luftës në zonat e Lindjes së Mesme.

Gjatë kësaj fundjave, Pompeo pati një vizitë zyrtare në Lima të Perusë, ku takoi presidentin peruan Martin Vizcarra, si dhe ministrin e Punëve të Jashtme, Nestor Popolizio.

Edhe pse amerikanët dhe komuniteti ndërkombëtar po shton gjithmonë e më shumë  presionin ndaj qeverisë së Maduros, ky i fundit ka bërë thirrje për forcimin e radhëve të gardës civile venezueliane me një milion gardistë deri në fund të këtij viti, pasi po rrezikohet nga kundërshtari i tij politik, Juan Guaido, i cili po përpiqet të rrëzojë qeverinë e Maduros nëpërmjet një grushti shteti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...