E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

“Lufta me koronavirusin vijon”, Rama dhe Manastirliu në qendrën e re shëndetësore të Krujës

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ishin sot në qendrën e re shëndetësore të qytetit të Krujës.

“Ajo është rindërtuar nga themelet me standardet më të mira mbi rrënojën e pashembullt që fyente dinjitetin e qytetarëve krutanë e të bluzave të bardha; një tjetër shembull kuptimplotë i ringritjes së sistemit shëndetësor mbi gërmadhat e trashëguara të keqqeverisjes së shëndetësisë për dekada me radhë”, tha Rama.

Manastirliu komentoi nga atje rritjen e numrit të rasteve të reja me koronavirus, duke u shprehur se kjo pritej pas rihapjes. Ministrja theksoi se lufta me virusin vdekjeprurës vazhdon dhe se duhet të jemi vigjilentë.

“Është vënë në funksionim të plotë. Ka të gjitha shërbimet, duke filluar nga mjeku i familjes. Mjeku i familjes është në gjendje të shohë ku janë të sëmurët dhe si ndiqen ato. Kjo qendër ka krijuar kushtet për të gjithë personelin mjekësor. Kemi dy kabinete Check-Up, ne kemi pezulluar por do fillojmë ta rimarrim këtë program sepse i nevojitet qytetarëve. I gjithë sistemi i shëndetësisë është i pajisur me masat mbrojtëse, maska doreza që është vendosur me protokoll. Këtu shërbimi ka qenë gati i pamundur për qytetarët. Është një qendër tre katesh.

Lexo edhe :   PS mbledh grupin parlamentar, në fokus reforma zgjedhore dhe ligji për presidentin Meta

Në katin e parë ka të gjithë zyrat njësia vendore e kujdesit shëndetësor. Kemi dhomën e mjekut dhe gjithashtu edhe dhoma të tjera të mjekëve dhe më pas kemi strukturën e fondit. Struktura e spitalit pësoi goxha dëmtime nga tërmeti, tani është rindërtuar, do rehabilitohet edhe zona përreth. Sistemi shëndetësor është në nivelin e alertit nr.4 dhe me shtimin e numrit të rasteve që pritej pas hapjes, ne do të vijojmë të jemi në gatishmëri për të mos neglizhuar asnjë rast dhe për të mos neglizhuar ato masa të thjeshta, por vendimtare në luftën që vazhdon kundër COVID-19”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur...

I dënuar 10 vite më parë në Itali: Arrestohet 44-vjeçari në Elbasan, përdorte 4 identitete

Një 44-vjeçar është vënë në pranga, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, për disa vepra penale. Ai është dënuar me 6 vjet e...

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të...

Arrestohet 25-vjeçari në Elbasan, në kërkim për plagosjen me armë të shokut të tij

Një 25-vjeçar është arrestuar nga policia e Elbasanit. Shtetasi E.Gashi, ishte shpallur në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë. Ai është autor i plagosjes me...

“Situata po përshkallëzohet”, Greqia përgatitet për mbylljen

Greqia po bëhet gati për një mbyllje të dytë. Duke marrë shkas nga numri në rritje i të infektuarve, qeveria greke paralajmëroi dje se...