E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Lufta kundër korrupsionit/Ambasada Amerikane del me mesazhin e fortë

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare kundër Korrupsionit, Ambasada Amerikane në Tiranë thekson se lufta kundër korrupsionit, kërkon më shumë sesa fjalë. Prandaj thuhet në mesazh, SHBA-të janë dhuruesi më i madh i mekanizmave kryesorë në botë, për kontrollin e korrupsionit.

Mesazhi

9 dhjetori është Dita Ndërkombëtare kundër Korrupsionit! Lufta kundër korrupsionit kërkon më shumë se fjalë, dhe kjo është arsyeja përse Shtetet e Bashkuara janë dhuruesi më i madh i mekanizmave kryesorë në botë për kontrollin e korrupsionit, për t’u siguruar që vendet i përmbushin detyrimet e tyre.

Kombet e Bashkuara nënshkruan më 9 dhjetor të vitit 2003, Konventën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Pikërisht më 9 dhjetor të vitit 2003, në Kombet e Bashkuara u mblodhën më shumë se 100 përfaqësues shtetesh nga e mbarë bota, për të nënshkruar Konventën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Korrupsioni është një krim i rëndë që mund të dëmtojë zhvillimin social dhe ekonomik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...