E enjte, 21 Janar, 2021
7 C
Tirana

Londra dhe Uashingtoni akuzojnë Rusinë se ka shkrepur një lloj rakete në hapësirë

Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar e kanë akuzuar Rusinë se ka shkrepur një lloj rakete nga një satelit në hapësirë, raporton BBC.

Kreu i drejtorisë hapësinore në Mbretërinë e Bashkuar, Harvey Smyth tha: “Ne jemi të shqetësuar nga mënyra me të cilën Rusia testoi një nga satelitët e saj duke lëshuar një predhë me karakteristikat e një arme”.

Smyth, gjithashtu pohoi se veprime si këto “rrezikojnë të shkaktojnë mbeturina që mund të përbëjnë një kërcënim për satelitët dhe sistemet hapësinore nga të cilat varet bota”.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të shmangë çdo testim të mëtejshëm. Ne gjithashtu i kërkojmë Rusisë të vazhdojë të punojë në mënyrë konstruktive me Mbretërinë e Bashkuar dhe partnerët e tjerë në drejtim të një sjelljeje të përgjegjshme në hapësirë”, tha Smyth.

SHBA-ja u shpreh se sistemi satelitor rus ishte i njëjti, për të cilin kishte ngritur shqetësime në vitin 2018, si dhe në fillim të këtij viti, kur ai bëri një manovrim afër një sateliti amerikan, shkruan “Rel”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...

Berisha bën deklaratën e fortë për 21 janarin: Rama meriton burg të përjetshëm

Ish-kryeministri Sali Berisha, u shpreh se nisja e hetimeve të ngjarjes së 21 janarit 2011 po bëhet nga kryeministri aktual Edi Rama për arsye...

Covid/ Manastirliu tregon se kur do të kryhet vaksinimi i të gjithë popullatës

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha në emisionin “Opinion” se ekzistojnë tre skenarë për vaksinimin e të gjithë popullatës me vaksinën ndaj COVID- 19. Sipas...

“Berisha fshehu provat, Rama zhgënjeu”, Hoxha: 21 janari, krim shtetëror

Gazetari Artan Hoxha, ditën e sotme ka folur sërish në lidhje me ngjarjen e 21 janarit të 10 viteve më parë, ku të vrarë...