E premte, 10 Prill, 2020
5 C
Tirana

Lojërat Olimpike “Tokio 2020” shtyhen për në vitin 2021

Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe ka njoftuar se ka arritur një marrëveshje me Presidentin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach për të shtyrë Lojërat Olimpike për rreth një vit.

“Vera 2021 është afati i fundit që mund të mbahen këto Lojëra Olimpike”, deklaroi Abe.

Pasditen e sotme pritet që Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të aprovojë shtyrjen e evenimentit.

Për shkak të koronavirusit i cili është përhapur në shumë vende të botës, mjaft shtete ishin skeptike për zhvillimin e Lojërave Olimpike.

Kujtojmë se Kanadaja ishte shteti i parë që deklaroi se nuk do të dërgonte delegacionin e saj në Olimpiadë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Një 107-vjeçare në Holandë, njeriu më i moshuar që fiton ndaj koronavirusit

Një 107-vjeçare nga Holanda është bërë personi më i vjetër që ka arritur të mposhtë koronavirusin. Cornelia Rias nga Holanda ishte konfirmuar me koronavirus më...

Koronavirusi shënon një tjetër viktimë në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka bërë me dije se një tjetër person ka ndërruar jetë, si pasojë e koronavirusit. Përmes një deklarate për mediat,...

Koronavirusi/ Rama: Kjo situatë mund të zgjasë deri në 3 vite

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me mundësinë për lehtësimin e masave shtrënguese, të ndërmarra me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të...

Paketa e ndihmës/ Rama tregon kategoritë që përfitojnë

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se nga java e ardhshme do të prezantohet paketa e zgjeruar e ndihmës. I ftuar në emisionin “Open” në Top...

Shkëlqim Hajdari qetëson fermerët: Asnjë prodhim i juaji nuk do të mbetet stok

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka qetësuar fermerët duke premtuar mbledhjen, magazinimin dhe eksportimin e prodhimeve të tyre. Në një lidhje Skype për emisionin “Alert”...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT