E premte, 23 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Lista “non-grata”, kush janë personat që nuk mund të hyjnë në Kosovë

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

Bush mik me themeluesin e “Playboy”, Obama kushëri me Çërçillin

Bota është një vend i madh. Sipas një llogaritje, rreth 107 miliardë njerëz kanë jetuar në këtë planet që nga fillimi i kohës, duke...

Dhjetëra persona janë përfshirë në listën e të padëshiruarve, “non grata”, të cilët nuk mund të hyjnë, të vizitojnë apo të qëndrojnë në Kosovë.

Institucionet e Kosovës konfirmojnë se kanë tashmë të hartuar një listë me emrat e personave dhe zyrtarëve, kryesisht nga Serbia, por edhe nga vendet tjera, të cilët janë të padëshiruar të hyjnë në Kosovë.

Së fundi, kësaj liste i është bashkuar edhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, dhe zyrtari i Kombeve të Bashkuara, punonjës në misionin e UNMIK-ut në Kosovë, Mikhail Krasnoshchenkov nga Rusia, i cili ishte ndaluar nga Policia e Kosovës gjatë aksionit kundër kontrabandës dhe krimit të organizuar në pjesën veriore të Kosovës.

Lista me emrat e personave të padëshiruar, sipas zyrtarëve të Ministrisë së Jashtmetë Qeverisë së Kosovës, është e gjatë dhe përfshin kryesisht emra të zyrtarëve, politikanëve aktualë dhe ish-udhëheqësve të ushtrisë serbe.

Zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, i thanë Radios Evropa e Lirë, se lista përmban emrat e dhjetëra personave, që kryesisht janë nga Serbia, e të cilët nuk mund të futen në territorin e Republikës së Kosovës.

Liridon Llapashtica, këshilltar politik i ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behxhet Pacolli, tha se lista përditësohet herë pas here, por kohët e fundit, siç nënvizoi ai, është rritur numri.

“Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka një listë, e cila përditësohet në varësi nga zhvillimet dhe sjellja e Serbisë dhe zyrtarëve të saj. Në kuadër të listës, ka persona të cilët për shkak të kaluarës kriminale, nuk mund të shkelin në territorin e Kosovës, thjesht janë subjekt i arrestimit në momentin që kapen në territorin tonë”.

“Lista me persona ‘non grata’është instrument përmes të cilit Republika e Kosovës sigurohet që Serbia dhe zyrtarët e saj nuk mund të kalojnë pa masa sanksionuese për aq kohë sa nuk ndërgjegjësohen plotësisht për të kaluarën e tyre, si dhe për shpërfaqjen e mendësisë dhe sjelljes kriminale, ata do të mbahen përgjegjës nga institucionet e Kosovës”, tha Llapashtica.

Lista që Ministria e Jashtme e Kosovës ka me emrat e personave që nuk mund të hyjnë në Kosovës, fillon me emrin politikanit ultranacionalist serb, Vojisllav Sheshel, i dënuar nga Gjykata e Hagës, pasuar nga Lubusha Divkoviq, ish-gjeneral i Armatës serbe, pastaj ministri i Brendshëm dhe ai i Mbrojtjes i Serbisë, deri te kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq e të tjerë.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha këto ditë se në Kosovë, sipas saj, ka zyrtarë shtetërorë “që vërtet kanë dalë prej malit”. Për këtë deklaratë pati reagime të shumta në Kosovë, në Bashkimin Evropian, por edhe më gjerë.

Ministri i Punëve të Jashtëm të Kosovës, Behxhet Pacolli, është zotuar se sa të jetë ministër i Jashtëm, nuk do të lejojë që kryeministrja serbe të hyjë në Kosovë.

“Për sa kohë që ajo të ndjekë një ideologji raciste dhe të sëmurë kundër popullit të Kosovës dhe ndërmjet etnive që jetojnë këtu, ajo nuk do të hyjë në Kosovë”, ka shkruar Pacolli.

Afrim Hoti, profesor i së Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, tha për Radion Evropa e Lirë se deklaratat e autoriteteve të ndryshme ndërkombëtare kundrejt një vendi sovran, duhet të jenë në frymën e bashkëpunimin dhe të tilla që e promovojnë miqësinë dhe respektin e popujve dhe jo e kundërta.

Lidhur me rastin e Kosovës dhe Serbisë dhe deklaratave të fundit të kryeministres Bërnabiq, profesori Hoti tha se deklarimet e tilla nuk i kontribuojnë paqes dhe stabiliteti dhe, siç u shpreh ai, ato janë argumente të mjaftueshme që ajo të mos lejohet të vizitojë Kosovën.

“Nëse presupozohet ose apriori është e ditur që një autoritet i Serbisë nuk po i kontribuon në mënyrë të vazhdueshme parimeve të përgjithshme universale të kombeve të qytetëruara, që janë bashkëpunimi respekti, respekti për pavarësinë dhe sovranitetin e vendit, ato rezervojnë të drejtën që personit të njëjtë të mos i japin leje hyrje dhe të mos i mundësojnë qëndrimin në Kosovë”, shpjegon Hoti.

Sipas tij, në rastin kur deklarimet e udhëheqësve ose diplomatëve nuk janë në frymën e bashkëpunimi dhe nuk i kontribuojnë paqes dhe stabilitet shteti përkatës mund të reagojë në forma të ndryshme.

“Në rastet kur një zyrtar është duke kryer detyra të caktuar e kam fjalën këtu për rangun diplomati ku me veprimet e ndryshme qoftë ato deklarative e mos të flasim për skandale të llojit kur pengohet puna e institucioneve të vendit për të materializuar sundimin e rendit dhe ligjit, atëherë merren masa të caktuara, të cilat mund të jenë e para, njoftimi i shtetit që ka dërguar përfaqësuesi diplomatik dhe nëse shteti dërgues nuk merr ndonjë masë atëherë personi në fjalë mund të shpallet person ‘non grata’ “, tha Hoti.

Sido që të jetë, autoritetet në Kosovë kanë thënë se lista me emrat e zyrtarëve të lartë shtetërorë serbë, që nuk mund të hyjnë në Kosovë është e shpërndarë në vendkalime kufitare.

Krahas zyrtarëve nga Serbia, ka edhe emra tjerë nga vende tjera, të cilëve është kërkuar t’u ndalohet hyrja në Kosovë. Bëhet fjalë kryesisht për persona, të cilët lobojnë kundër shtetit të Kosovës dhe prezantojnë para botës një pamje, sipas institucioneve, “të rrejshme” për Kosovën. /REL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk justifikoi 20 mijë dollarë, Vettingu ‘djeg’ Besim Shabanin

Vettingu ka shkarkuar nga detyra Besim Shabanin, zv/drejtor për Sigurinë Fizike të Personaliteteve të Larta Shtetërore (PLSH). Gjatë seancës në Komisionin e Jashtëm të...

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

“Isha në Shqipëri”, ambasadorja shqiptare në SHBA infektohet me Covid

Ambasadorja shqiptare në SHBA, Floreta Luli Faber, është personi i radhës që ka rezultuar pozitive me Covid. Këtë gjë e ka njoftuar ajo vetë,...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Rruga e Kombit me standarde europiane”, Rama publikon pamjet mbresëlënëse

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga Rruga e Kombit, e cila nga një burim aksidentesh është kthyer në një rrugë me standarde europiane. Rama...