E premte, 10 Prill, 2020
20 C
Tirana

Lista me emrat/ Do deklarojnë pasurinë, kush janë 32 personat e skeduar nga OFL

loading...

Në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit, Policia ka nisur 28 formularë, për subjekte që sipas saj preken nga akti normativ i datës 31 janar 2020.

Ditën e djeshme, OFL u nisi letrat e radhës dy personave në Tiranë, njëri i dënuar më parë për vrasje në Itali, ndërsa tjetri për shkatërrim të pronës me zjarr.

Ndërsa dy ditë më parë, OFL dorëzoi kërkesat për Ervis Martinajn dhe dy vëllezërit biznesmenë Arben e Valentino Kaçori.

Sipas Policisë, këta persona, si subjekte të Ligjit Special, duhet të plotësojnë formularin për deklarimin e pasurisë e ta dorëzojnë në OFL brenda 48 orëve.

Në ditët në vazhdim, të paktën nga aq sa janë skeduar deri tani, “Forca e Ligjit” do të kërkojë vetëdeklarimin e pasurisë edhe për 32 persona të tjerë, vetëm në Tiranë.

Të gjithë këta persona kanë qenë të dënuar brenda dhe jashtë vendit gjatë 30 viteve të fundit ose kanë qenë në hetim apo të akuzuar për vepra penale që parashikon akti normativ.

KËRKESAT E RADHËS: Në daljen e saj të radhës, kësaj here në parkun ku ishin të sistemuara të gjitha makinat luksoze dhe ato të blinduara që janë sekuestruar gjatë këtyre javëve, zëdhënësja e OFL deklaroi se operacioni “Forca e Ligjit” vijon me intensitet.

Kërkesat kanë vazhduar edhe dje në zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda. “OFL, në bashkëpunim me strukturat e tjera të Policisë së Shtetit, po kryen veprime komplekse, për përmbushjen e detyrimeve të përcaktuara në Ligjin Special.

Në këtë kuadër, bazuar në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020, OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë, shtetasve: A. L., me banim në Tiranë, i dënuar në Itali për “Vrasje në rrethana cilësuese”; E. D., me banim në Tiranë, i dënuar për “Shkatërrim të pronës me zjarr”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme. OFL-ja bën me dije se formularët e plotësuar nga personat që u është kërkuar vetëdeklarimi janë dorëzuar në SPAK, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020″, tha dje zëdhënësja e OFL-së.

SUBJEKTET E LIGJIT

Në Nenin 5 të Aktit Normativ që aktualisht po zbatohet nga OFL, përcaktohen subjektet e masave dhe procedurave, të cilat parashikohen në këtë ligj, që janë të gjithë ata për të cilët: ka dyshime se janë të përfshirë në aktivitete me objekt krimin e organizuar, krimet e rënda dhe terrorizmin; ka dyshime se standardi i jetesës nuk është i justifikuar nga burime të ligjshme, por nga të ardhura të veprimtarisë së krimit të organizuar, krimeve të rënda dhe terrorizmit; janë dënuar me vendim të formës së prerë në Republikën e Shqipërisë për vepra penale sipas dispozitës së nenit 3; janë dënuar me vendim të formës së prerë në një shtet të huaj për vepra penale sipas dispozitës së nenit 3 apo të ngjashme me to sipas legjislacionit të huaj; personave të cilët kanë rekorde të mëparshme kriminale dhe për të cilët ka dyshime se me veprimet ose mosveprimet e tyre kanë për qëllim cenimin e sigurisë publike dhe kombëtare, sipas dispozitës së nenit 3; subjektet juridike për të cilët ka dyshime se ndihmojnë, përfitojnë ose financojnë në veprimtarinë e krimit të organizuar, krimeve të rënda dhe terrorizmit.

PERSONAT QE DO T’I DERGOHET FORMULARI NGA OFL

1. Aurel Hoxhallari

2. Lulzim Kusi

3. Bujar Kusi

4. Griseldo Kusi

5. Albano Kusi

6. Albert Xhabafti

7. Artan Xhabafti

8. Halit Nafizi

9. Paulin Gjergji

10. Enver Curri

11. Fabio (Artan) Allushi

12. Leonard Hoxha

13. Denis Sinameta

14. Kataldo Lezhja

15. Erion Kapollari

16. Armando Kapollari

17. Leonard Duka

18. Erlis Duka

19. Muhamed Duka

20. Veli Elezaj

21. Jamarber Kico

22. Shkelqim Kurpalaj

23. Elvis Gaçaj

24. Kujtim Lauka

25. Shkelqim Kurpalaj

26. Bledar (Blerim) Dauti

27. Eduart Ponari

28. Ermal Hoxha

29. Leonard Hoxha (Lita)

30. Denis (Roland) Stathi (Lleshi)

31. Fiqiret Seferi

32. Ergys (Arjan) Qefaliaj.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Seanca e ardhshme e Kuvendit do mbahet në 16 prill

Përpos masave lehtësuese që do aplikohen nga e hëna lidhur me situatën nga koronavirusi, raportohet se edhe Kuvendi do të nisë punimet. Seanca e radhës...

“Me rregulla të forta sigurie”/ Rama lehtëson masat, ja çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Përpos ndryshimit të fashës së orarit deri në orën 17:30 për shërbimet ushqimore, farmaceutike dhe bankare, Rama njofton edhe për planin e riatdhesimit. Duke nisur...

Dëmtim i rëndë në gju, Elis Bakaj drejt operimit. Ja sa rrezikon të qëndrojë jashtë fushave

Ishte duke kaluar një sezon fantastik në Bjellorusi, teksa së fundmi u transferua te kampiponët e Brest, por Elis Bakaj ka qenë i pafat. Në...

Zbardhet ngjarja me dy të plagosur në Tiranë, ja kush është agresori i shumëkërkuar

Detaje të reja janë zbardhur lidhur me plagosjen tek "Xhamlliku", pranë shkollës "Niket Dardani". Orges Bilbili nga Lushnja, i cili ishte në kërkim për...

Ç’ka kanë shqiptarët e që nuk ka Evropa

Nga: Rexhep Qosja Emisioni “Fshatrat e Shqipërisë” i televizionit Top Channel, shumë i rëndësishëm që për Shqipërinë e për shqiptarët të mësohet edhe çka s’...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT