E martë, 20 Tetor, 2020
17 C
Tirana

Lista me emrat/ Do deklarojnë pasurinë, kush janë 32 personat e skeduar nga OFL

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit, Policia ka nisur 28 formularë, për subjekte që sipas saj preken nga akti normativ i datës 31 janar 2020.

Ditën e djeshme, OFL u nisi letrat e radhës dy personave në Tiranë, njëri i dënuar më parë për vrasje në Itali, ndërsa tjetri për shkatërrim të pronës me zjarr.

Ndërsa dy ditë më parë, OFL dorëzoi kërkesat për Ervis Martinajn dhe dy vëllezërit biznesmenë Arben e Valentino Kaçori.

Sipas Policisë, këta persona, si subjekte të Ligjit Special, duhet të plotësojnë formularin për deklarimin e pasurisë e ta dorëzojnë në OFL brenda 48 orëve.

Në ditët në vazhdim, të paktën nga aq sa janë skeduar deri tani, “Forca e Ligjit” do të kërkojë vetëdeklarimin e pasurisë edhe për 32 persona të tjerë, vetëm në Tiranë.

Të gjithë këta persona kanë qenë të dënuar brenda dhe jashtë vendit gjatë 30 viteve të fundit ose kanë qenë në hetim apo të akuzuar për vepra penale që parashikon akti normativ.

KËRKESAT E RADHËS: Në daljen e saj të radhës, kësaj here në parkun ku ishin të sistemuara të gjitha makinat luksoze dhe ato të blinduara që janë sekuestruar gjatë këtyre javëve, zëdhënësja e OFL deklaroi se operacioni “Forca e Ligjit” vijon me intensitet.

Kërkesat kanë vazhduar edhe dje në zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda. “OFL, në bashkëpunim me strukturat e tjera të Policisë së Shtetit, po kryen veprime komplekse, për përmbushjen e detyrimeve të përcaktuara në Ligjin Special.

Në këtë kuadër, bazuar në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020, OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë, shtetasve: A. L., me banim në Tiranë, i dënuar në Itali për “Vrasje në rrethana cilësuese”; E. D., me banim në Tiranë, i dënuar për “Shkatërrim të pronës me zjarr”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme. OFL-ja bën me dije se formularët e plotësuar nga personat që u është kërkuar vetëdeklarimi janë dorëzuar në SPAK, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020″, tha dje zëdhënësja e OFL-së.

Lexo edhe :   Të dënuar për vrasje dhe terrorizëm, 3 persona do deklarojnë pasurinë
Lexo edhe :   Të dënuar për vrasje dhe terrorizëm, 3 persona do deklarojnë pasurinë

SUBJEKTET E LIGJIT

Në Nenin 5 të Aktit Normativ që aktualisht po zbatohet nga OFL, përcaktohen subjektet e masave dhe procedurave, të cilat parashikohen në këtë ligj, që janë të gjithë ata për të cilët: ka dyshime se janë të përfshirë në aktivitete me objekt krimin e organizuar, krimet e rënda dhe terrorizmin; ka dyshime se standardi i jetesës nuk është i justifikuar nga burime të ligjshme, por nga të ardhura të veprimtarisë së krimit të organizuar, krimeve të rënda dhe terrorizmit; janë dënuar me vendim të formës së prerë në Republikën e Shqipërisë për vepra penale sipas dispozitës së nenit 3; janë dënuar me vendim të formës së prerë në një shtet të huaj për vepra penale sipas dispozitës së nenit 3 apo të ngjashme me to sipas legjislacionit të huaj; personave të cilët kanë rekorde të mëparshme kriminale dhe për të cilët ka dyshime se me veprimet ose mosveprimet e tyre kanë për qëllim cenimin e sigurisë publike dhe kombëtare, sipas dispozitës së nenit 3; subjektet juridike për të cilët ka dyshime se ndihmojnë, përfitojnë ose financojnë në veprimtarinë e krimit të organizuar, krimeve të rënda dhe terrorizmit.

PERSONAT QE DO T’I DERGOHET FORMULARI NGA OFL

1. Aurel Hoxhallari

2. Lulzim Kusi

3. Bujar Kusi

4. Griseldo Kusi

5. Albano Kusi

6. Albert Xhabafti

7. Artan Xhabafti

8. Halit Nafizi

9. Paulin Gjergji

10. Enver Curri

11. Fabio (Artan) Allushi

12. Leonard Hoxha

13. Denis Sinameta

14. Kataldo Lezhja

15. Erion Kapollari

16. Armando Kapollari

17. Leonard Duka

18. Erlis Duka

19. Muhamed Duka

20. Veli Elezaj

21. Jamarber Kico

22. Shkelqim Kurpalaj

23. Elvis Gaçaj

24. Kujtim Lauka

25. Shkelqim Kurpalaj

26. Bledar (Blerim) Dauti

27. Eduart Ponari

28. Ermal Hoxha

29. Leonard Hoxha (Lita)

30. Denis (Roland) Stathi (Lleshi)

31. Fiqiret Seferi

32. Ergys (Arjan) Qefaliaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Së shpejti, mbledhje e përbashket e dy qeverive Shqipëri-Greqi

Së shpejti, do të ketë një mbledhje të përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Greqisë. Kështu bëri të ditur kryeministri Edi Rama, gjatë...

Detaji/ Kryeministri Rama me kollare kuqezi në takimin me ministrin grek

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias. Pas mbarimit të takimit, Rama dhe Dendias kanë dalë...

Rama: Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për detin

Kryeminstri, Edi Rama tha sa çështja e detit me Greqinë, do t’i lihet  drejtësisë ndërkombëtare për të vendosur pikat mbi i. Deklaratën, Rama e dha...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Shëndetësia në kolaps, Basha: Zgjidhja emergjente, rritja e numrit të testimeve

Për kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, papërgjegjshmëria e kryeministrit Edi Rama ka çuar në kolaps shëndetësinë. Sipas Bashës, zgjidhja emergjente, ndër të tjera është...