E diel, 31 Maj, 2020
15 C
Tirana

Lista/ Cilat janë 10 vendet më të prekura nga koronavirusi në botë

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Që nga shpërthimi i koronavirusit para disa muajsh në Kinë, janë shënuar gjithsej 1,074,290 raste infektimi në të gjithë botën.

Në muajt e parë epiqendra e këtij virusi ishte në Wuhan të Kinës. Por me kalimin e kohës Evropa u kthye në epiqendrën e re të COVID-19, teksa Kina po regjistron çdo ditë e më pak raste të reja.

Vendet më të prekura nga koronavirusi në Evropë janë Italia, Spanja, Franca, Mbretëria e Bashkuar etj.

Italia mban rekordin për numrin më të madh të vdekjeve të shënuara nga ky virus, e ndjekur nga Spanja, SHBA-ja dhe Franca.

Italia dhe Spanja po regjistrojnë çdo ditë më shumë se 700 viktima nga koronavirusi. Ndërsa një shifër e ngjashme u shënua sot për herë të parë edhe në Mbretërinë e Bashkuar, ku në 24 orët e fundit u shënuan 684 viktima.

Gjermania është një nga shtetet që regjistron numrin më të madh të rasteve, por që në raport me këtë numër ka regjistruar më pak viktima.

Ndërkohë SHBA po njeh një rritje shumë të shpejtë të numrit të të prekurve dhe viktimave të shënuar nga COVID-19.

Lexo edhe :   Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Sot SHBA theu çdo rekord të vendosur më parë nga Italia dhe Spanja, duke shënuar më shumë se 1 mijë viktima brenda 24 orëve.

Sipas të dhënave të marra nga Worldometer, këto janë 10 shtetet më të prekura nga koronavirusi në botë (të renditura nga numri më i madh i viktimave):

  1. Itali – 14,681 viktima/ 119,827 raste infektimi
  2. Spanjë – 10,935 viktima/ 117,710 raste infektimi
  3. SHBA – 6,786 viktima/ 265,506 raste infektimi
  4. Francë – 5,387 viktima/ 59,105 raste infektimi
  5. Mbretëri e Bashkuar 3,605 viktima/ 38,168 raste infektimi
  6. Kinë – 3,332 viktima/ 81,620 raste infektimi
  7. Iran – 3,294 viktima/ 53,183 raste infektimi
  8. Hollandë – 1,487 viktima/ 15,723 raste infektimi
  9. Gjermani – 1,230 viktima/ 89,838 raste infektimi
  10. Belgjikë – 1,143 viktima/ 16,770 raste infektimi
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga nesër rihapen kufijtë tokësorë të Kosovës

Nga e hëna në Kosovë fillon zbatimi i periudhës së re të lehtësimit të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri...

Paloka: Rama bredh nëpër botë për një foto me Cristiano Ronaldon

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka përmes një postimi në Facebook akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shkuar në Paris me avionin e “Air Albania”...

SHBA, protestat mund të sjellin një rritje të rasteve me COVID-19

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë paralajmërojnë se mund të ketë një rritje të re të rasteve me koronavirus për shkak të protestave në vend, të...

Hapja e plazheve më 1 Qershor, Klosi bën paralajmërimin e fortë

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjatë një takimi me bizneset në Vlorë tregoi se si do funksionojë hapësira e plazheve dhe kushtet...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...
WhatsApp KONTAKTO TT