Auto & Moto

Lista, cilat ishin 10 makinat më të shitura në Evropë për 2018?


               Publikuar në : 14:43 - 04/02/19 A.F

Modeli Volkswagen Golf, i makinave të pasagjerëve, ishte edhe një herë më i preferuari i evropianëve gjatë vitit 2018 me 445 754 makina të shitura. Megjithatë, Golfi pësoi një rënie të shitjeve me 8% krahasuar me 2017, ndërsa modelet e tij me naftë u shiten 30% më pak.

Renault Clio doli në vendin e dytë të preferencës së konsumatorëve evropianë gjatë 2018 me 336 268 shitje (+ 2%), duke rezultuar gjithashtu edhe si modeli më i preferuar i formatit të vogël.

Volkswagen Polo realizoi 299 920 shitje gjatë 2018 (+ 10%) duke u renditur te tre makinat e para.

Makinat e tjera, që u futën në listën e 10 më të shiturave gjatë 2018 në Europë për vitin 2018, ishin:

  1. VW Golf: 445 754 shitje (-8%)
  2. Renault Clio: 336 268 shitje (+ 2%)
  3. VW Polo: 299 920 shitje (+ 10%)
  4. Ford Fiesta: 270 738 shitje (+ 6%)
  5. Nissan Qashqai: 233 026 shitje (-6%)
  6. Peugeot 208: 230 049 shitje (-6%)
  7. VW Tiguan: 224 788 shitje (-5%)
  8. Skoda Octavia: 223 352 shitje (-3%)
  9. Toyota Yaris: 217 642 shitje (+ 9%)
  10. Opel Corsa: 217 036 shitje (-7%)

Në aspektin e popullaritetit sipas kategorisë, minibusi më i popullor për Evropën në vitin 2018 ishte Fiat 500 me 191 205 shitje, Renault Clio u rendit në vend të parë për makinat e vogla, ndërsa VW Golf dhe Skoda Octavia ‘e mesme’ ishin në krye për makinat ‘e vogla të mesme’ dhe të mesme, respektivisht.

Në kategorinë SUV i vogël, Renault Captur realizoi 214 720 shitje, porse Nissan Qashqai arriti të shiste me tepër.

Ndërsa modelet e prodhuara për herë të parë,  Mercedes A-Class, me 156 020 shitje, bashkë me modelin BMW X1 (SUV) rezultuan si më populloret në Europë.

Përktheu dhe përshtati TIRANA TODAY


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT
Këtë e pëlqejnë %d blogues: