E enjte, 28 Maj, 2020
11 C
Tirana

Lista, cilat ishin 10 makinat më të shitura në Evropë për 2018?

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Modeli Volkswagen Golf, i makinave të pasagjerëve, ishte edhe një herë më i preferuari i evropianëve gjatë vitit 2018 me 445 754 makina të shitura. Megjithatë, Golfi pësoi një rënie të shitjeve me 8% krahasuar me 2017, ndërsa modelet e tij me naftë u shiten 30% më pak.

Renault Clio doli në vendin e dytë të preferencës së konsumatorëve evropianë gjatë 2018 me 336 268 shitje (+ 2%), duke rezultuar gjithashtu edhe si modeli më i preferuar i formatit të vogël.

Volkswagen Polo realizoi 299 920 shitje gjatë 2018 (+ 10%) duke u renditur te tre makinat e para.

Makinat e tjera, që u futën në listën e 10 më të shiturave gjatë 2018 në Europë për vitin 2018, ishin:

  1. VW Golf: 445 754 shitje (-8%)
  2. Renault Clio: 336 268 shitje (+ 2%)
  3. VW Polo: 299 920 shitje (+ 10%)
  4. Ford Fiesta: 270 738 shitje (+ 6%)
  5. Nissan Qashqai: 233 026 shitje (-6%)
  6. Peugeot 208: 230 049 shitje (-6%)
  7. VW Tiguan: 224 788 shitje (-5%)
  8. Skoda Octavia: 223 352 shitje (-3%)
  9. Toyota Yaris: 217 642 shitje (+ 9%)
  10. Opel Corsa: 217 036 shitje (-7%)

Në aspektin e popullaritetit sipas kategorisë, minibusi më i popullor për Evropën në vitin 2018 ishte Fiat 500 me 191 205 shitje, Renault Clio u rendit në vend të parë për makinat e vogla, ndërsa VW Golf dhe Skoda Octavia ‘e mesme’ ishin në krye për makinat ‘e vogla të mesme’ dhe të mesme, respektivisht.

Në kategorinë SUV i vogël, Renault Captur realizoi 214 720 shitje, porse Nissan Qashqai arriti të shiste me tepër.

Ndërsa modelet e prodhuara për herë të parë,  Mercedes A-Class, me 156 020 shitje, bashkë me modelin BMW X1 (SUV) rezultuan si më populloret në Europë.

Përktheu dhe përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...

Reforma Zgjedhore, Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë nesër

Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, deklaroi se është marrë vendimi që nesër, 12 deputetë të opozitës do të deklarojnë votën...

Deputeti Alimadhi lëshon deklaratën e fortë: Në spital bëhet politikë

Deputeti Adriatik Alimadhi, tashmë e ka fituar betejën me koronavirusin. Në një lidhje me Skype në “Open”, ai foli për situatën e tij. Alimadhi...

Marrëveshje Rama-Basha-Kryemadhi? Hajdari paralajmëron për ndikimin e ndërkombëtarëve

Sistemi Zgjedhor ka qenë kryefjala gjatë ditës së sotme dhe jo vetëm. Kryemadhi dhe Vasili i shkuan në zyrë Bashës. E ndërsa ky i...

“Ça kujtoni ju mor legena?” Deputeti rrëmben tokën-shtet në bregdet

“Stop” ndalet në Sarandë, pasi qytetari Ardit Cikuli, komshi me deputetin e Ballit Kombëtar, Artur Roshi, denoncon se ky i fundit po tenton të...
WhatsApp KONTAKTO TT