E shtunë, 24 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

Lista/ 10 vendet më të prekura nga koronavirusi

Koronavirusi vijon të përhapet në të gjithë botën, duke shënuar dita ditës mijëra raste të reja infektimi në rang global.

Pothuajse 120 mijë raste infektimi janë evidentuar në të gjithë botën, ndërsa numri total i viktimave ka shkuar në 4300.

Vendi me numrin më të madh të infektuarve mbetet Kina, me mbi 80 mijë raste të shënuara. Mirëpo ditët e fundit është vënë re një përmirësim i dukshëm në bilanc, teksa është ulur numri i rasteve të reja gjithashtu edhe numri i viktimave.

E dyta pas Kinës vjen Italia me mbi 10 mijë raste të identifikuara. Më pas vjen Irani me mbi 8 mijë raste, e ndjekur nga Koreja e Jugut me 7,755 raste.

Më poshtë lista e 10 shteteve me rastet më të shumta me koronavirus:

  1. Kina – 80,956
  2. Italia – 10,149
  3. Irani – 8,042
  4. Koreja e Jugut – 7,755
  5. Franca – 1,784
  6. Spanja – 1,695
  7. Gjermania – 1,565
  8. SHBA – 1,025
  9. Japonia – 581
  10. Zvicra – 491
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...