E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Liria nuk ka fytyrë njeriu

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Nga: Kimete Berisha

Drejtësia nuk ua sheh reklamat.

Nuk mbrohet bre njeriu me reklama.
Drejtësia nuk është performancë artistike, nuk është instalacion;
Nuk është emocion.

Sepse, vet Zonja, që simbolizon Drejtësinë, i ka sytë e mbyllur me shami.
Reklamohu sa të duash.
Drejtësia nuk të sheh.

I ka sytë e mbyllur Lady Justice, sepse nuk ndikohet nga reklama, nga pushteti politik, nga pasuria…nuk emocionohet, është objektive. Lyp veç fakte.

Prandaj, kot harxhon ti pare në reklamimin e patriotizmit, sepse askush nuk po gjykohet për patriotizëm.

Kujt po ia reklamon Thaçin, Krasniqin, Veselin e Selimin!
Ne i njohim. Mos u bëni telashe për neve!
Nëse ia reklamoni Hagës, ‘asaj’ nuk i bëhet vonë se çka ndjen ti.

Atyre nuk u duhet reklama, por faktet, mbrojta.
E mbrojtje me reklama nuk ka.

Ata nuk janë produkt në shitje.
Kur e reklamon dikë, e bën për t’ia rritur çmimin.

Askush nuk po lyp me ble patriotizëm. Në qofshin patriotë, janë për vete.

A po i mbron PDK-ja njerëzit e saj nga populli apo nga Drejtësia?
Sepse nëse i mbron nga Drejtësia, duhen fakte e jo reklama për mobilizim sentimental.

PDK-ja e ka bë Kosovën Galeri ku reklamohet vuajtja e shqiptarëve, në vend se të bëhej Libër konkrete me padi kundër Serbisë.

Vuajtjet nuk reklamohen, por për to kërkohet Drejtësi.
Drejtësinë nuk e sjell emocioni, por faktet.

I sheh ti, dalin në konferenca, i bëjnë thirrje politike (me gojë) Gjykatës Specialie ta gjykojnë Daçiqin e Vuçiqin, në vend se konkretisht të deponojnë në Gjykatë padi me fakte e me dëshmitarë kundër këtyre kriminelëve serbë.

A është e mundur që jemi kaq të paditur!
Me instalacione e me reklama e mbrojnë luftën e UÇK-së në Kosovë, kurse Ata gjykohen në Hagë.

Çka ju ndihmon nëse Lirisë ia ngjet emrin Jakup.
Kujt i ndihmon personalizimi i Lirisë!
Askujt.
Liria nuk ka fytyrë njeriu.
Është pa emër, e bukur si trëndafili, sepse është e të gjjthëve.

Kush e ka mendjen të kërkojë Drejtësi për viktimat shqiptare të gjenocidit dhe shfarosjes, këtë e bën me padi kundër Serbisë, e jo me reklama e me lamentime.
Urdhëro mbaje edhe një koncert me valle për ta. Më palidhje s’bëhet.

PDK mund ta padis sot Serbinë për vrasjen e 1400 fëmijëve shqiptarë, për shfarosjen e qindra familjeve shqiptare, për dëbim e për gjenocid.
Por nuk e bën, sepse e ka gajlen te Hashim Thaçit e të Kadri Veselit, të cilët ‘i ruan’ me reklama nga populli.

Lexo edhe :   Ahmet Zogu dhe heronjtë që vetëkrenohen

Është tragjedi e madhe që viktimat e gjenocidit serb sot ‘përdoren’ për të mbrojtur Individë, në vend se të kërkohet Drejtësi për to.

Lexo edhe :   BE pas Covid-19 më e fortë, jo më e dobët

Kush po ju ndal të kërkoni Drejtësi?

Është kaq e dhimbshme se si Liria i ka çoroditur shqiptarët.
Ua ka humbur rrugën në oborr.
Sot m’u robëru (‘mo Zot) shqiptarët kthjellen menjëherë.

Prandaj shqiptarëve gjithmonë u ndodh ‘Repriza e Lirisë’ (TD).

P.S. Në Shqipëri, nuk u mjafton NATO që e kanë, dhe janë vet në NATO….se UÇK-ja për Edi Ramën më e fortë, kryn punë më shumë.

Edi Rama ashiqare po e përdor UÇK-në për ta mundur Lulzim Bashën në zgjedhje….
qetësohu ti djalë se nuk varesh nga votat e shqiptarëve të Kosovës.

Lulzim Basha akuzohet se e ka fshehur kasetën e masakrës së Krushës.
Por nuk mërzitet, hesht.
Heshtja është arroganca më e madhe.
Është forma më agresive-pasive e të shprehurit. Duhet luks i madh për të heshtur.
Se a ia ‘financon’ kush Lulzim Bashës heshtjen dhe sekretet, Zoti e ditt.

Jo veç UNMIK, që e ka trajtuar Lulzim Bashën si ‘llepotan’ special, i ka dhënë zyre të veçantë, e sende-vende, por në përgjithësi (edhe Serbia) bën dallim mes shqiptarëve të Kosovës dhe Shqipërisë, ata të Shqipërisë u duken më përparimtarë, pra popull jopatriotik.

Prandaj, jam shumë kureshtare ta shoh se si UÇK do t’ia jap mandatin e tretë Edi Ramës!

Edi Rama nuk lufton vet, gjithmonë i huazon do ‘ushtri’ m’i nxjerr prej situatës. Mirë ia bën. Por, asnjë ushtri nuk po ia ftoh gjakun.

Frika e tij nga humbja është aq e madhe, sa veç ideja se Lulzimi është ‘tradhtar’, kurse UÇK-në e ka pranë vetes, po e avit pak.

Nëse e do kaq shumë UÇK-në, ti si Edi Ramë shumë lehtë e ke, se je edhe qytetar nderi i Skënderajit…inicoje një padi kundër Serbisë për gjenocid ndaj familjes Jashari.

Dashuria nuk është fjalë. Madje as poezi nuk është. Se poezia i shet mend dashurisë.
Është veprim konkret. Dashuria është vepër.

Çu n’guxofsh mbroji viktimat ndër varre, se kollaj m’i mbrojt jaranat t’u milionera, se ata kanë edhe avokatët milionera.
Dhe edhe nga burgu çojnë miliona për ta reklamuar veten.

Apo ndoshta edhe ti je paguar për reklamë.
VIP-i i thivt.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...

Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten në banesën e tij, pasi dyshonte ishte prekur me koronavirus. Ky rast ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, në...