E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

“Liria ka emër”, Rama poston foton e Rugovës përkrah Thaçit

Kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit një foto të dy ish-presidentëve të Kosovës, Ibrahim Rugova dhe Hashim Thaçi.

I pari i Qeverisë së Shqipërisë i ka vendosur hashtagun: “Liria ka emër! Shqipëri-Kosovë”, shkruan Rama.

Fushata “Liria ka emër”, ka filluar pas ngritjes së aktakuzave nga Gjykata Speciale ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së, Jakup Krasniqit, Rexhep Selimit, Kadri Veselit dhe Hashim Thaçit.

Kësaj fushate i janë bashkuar edhe liderë të tjerë politikë, nga gjithë trojet shqiptare.

Çdo luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), ka emër e mbiemër. Si luftëtar lirie, ata kanë edhe historitë e tyre.

Fushata “Liria ka emër” u publikua vetëm pas arrestimit të Jakup Krasniqit, Rexhep Selimit, Kadri Veselit dhe Hashim Thaçit nga Gjykata Speciale, pas nismës të disa njerëzve të afërt me Partinë Demokratike të Kosovës (PDK).

Gjithçka nisi për të treguar historinë e rrugëtimit të Kosovës, dhe kujtesës kolektive.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...