E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Lira turke në nivelin më të ulët historik, mijëra protestues kundër Erdoganit

Njerëzit në rrugët e Stambollit kanë shprehur shqetësimin për rënien e lirës turke në nivele rekord ndaj dollarit të mërkurën, një ditë pasi presidenti turk tha se politikbërësit nuk kishin oreks për të rritur normat e interesit në përgjigje të rënies së monedhës.

Lira turke më parë arriti një rekord të ulët, duke tejkaluar 13 lira kundrejt dollarit, një humbje në vlerë prej rreth 15 për qind përpara se të rikuperohej lehtë. Lira ka humbur rreth 40 për qind të vlerës së saj që nga fillimi i vitit.

Përplasja pason gjithashtu uljet e fundit të normave të interesit – për të tretin muaj radhazi javën e kaluar. Lira turke bie afër nivelit të ulët rekord, e tronditur nga marrëdhëniet e dobëta të SHBA-së dhe politika e normave.

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan, i cili e kishte deklaruar veten një “armik” të kostove të larta të huamarrjes, i portretizoi politikat e tij ekonomike si “një luftë ekonomike për pavarësi” gjatë një fjalimi televiziv të natës vonë drejtuar kombit.

Ai e bëri të qartë se qeveria e tij nuk do të tërhiqej nga politika e saj e uljes së normave të huamarrjes, për të nxitur rritjen. Në kundërshtim me teorinë tradicionale ekonomike, Erdoğan argumenton se normat e larta të interesit shkaktojnë inflacion. Në mënyrë tipike, bankat qendrore i rrisin ato norma për të zbutur rritjen e çmimeve të konsumit.

“Ose do të hiqnim dorë nga investimet, prodhimi, rritja dhe punësimi duke iu përmbajtur mirëkuptimit që ka mbizotëruar në vendin tonë prej vitesh, ose do të përfshiheshim në një luftë historike në përputhje me prioritetet tona”, tha Erdogan.

“Si gjithmonë, ne preferuam luftën”. “Ne jemi të vendosur të bëjmë gjënë e duhur për kombin tonë”, vijoi ai. “Ne inkurajojmë investimet, prodhimin dhe eksportet… Ne mbrojmë punësimin… Ne kujdesemi për rritjen”.

Protestat në Stamboll

Inflacioni tashmë po ecën me një normë vjetore prej 20 për qind. Kushtet aktuale ekonomike po shkaktojnë një rritje të kostos së jetesës për shumë njerëz, duke gërryer rëndë fuqinë blerëse të turqve, dhe duke shkaktuar papunësi të lartë.

Policia shpërndau një protestë në Stamboll të mërkurën, nga demonstruesit që denonconin politikat ekonomike të qeverisë. Dhjetra protestues u arrestuan. Protestuesit, kryesisht anëtarë të grupeve të krahut të majtë, kishin filluar të mblidheshin në lagjen Kadikoy të Stambollit, që ndodhet në anën aziatike të qytetit, kur policia ndërhyri.

Demonstruesit brohoritnin parrulla që kërkonin dorëheqjen e qeverisë së Erdoganit. Policia përdori mburoja për të shpërndarë turmat, dhe tërhoqi zvarrë disa nga protestuesit larg.

Më shumë se 30 persona u arrestuan, sipas gazetarëve të Associated Press në vendngjarje.

Protesta të ngjashme pati në Ankara dhe qytete të tjera turke, raportoi gazeta Birgun.

Burimi i lajmit: euronews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...