E shtunë, 6 Qershor, 2020
18 C
Tirana

Lindi me sëmundjen e rrallë, 14-vjeçarja rrëfen vuajtjet në rrugë e spitale: I shikoftë Zoti

Më të lexuarat

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

Arrihet marrëveshja për Reformën Zgjedhore

Mazhoranca dhe opozita kanë arritur marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. Në zgjedhjet e ardhshme, do të ketë identifikim biometrik të të gjithë votuesve. Kjo do të...

Shtimi i rasteve në Maqedoninë e Veriut/ Policia: Do të hyjmë nëpër shtëpi

Maqedonia e Veriut ka ngritur alarmin pasi numri i rasteve të infektimeve është rritur sërish. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

Kush e rikonstruktoi spitalin COVID-4? Berisha ‘nxjerr blof’ Ramën, ja çfarë fshihet pas kësaj

COVID-4 është struktura  më e re spitalore, e përshtatur si një spital karantinë, me kushte dhe standarde. Ky spital është bërë gati, nëse do...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Vendi i parë në botë/ Irani goditet nga vala e dytë e koronavirusit

Vendet nga mbarë bota kanë filluar të lehtësojnë masat kufizuese të vendosura për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Mirëpo, kjo rihapje nuk ka rezultuar efektive...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Porositi shkrimin kundër Ramës? Këshilltari i Metës tregon si qëndron e vërteta

Këshilltari i Ilir Metës, Ilir Kulla, ka reaguar menjëherë pasi mediat italiane i nxorën emrin në skandalin e ‘fake news’-it të porositur në vendin...

Rrëfimi/ Edhe shoqja e 15-vjeçares u abuzua: Ja si më gënjyen dy vajza

Pas ngjarjes makabër të regjistruar në shkollën e Babrrusë, ku një 15-vjeçare u abuzua seksualisht nga roja i shkollës, Abaz Doga, të tjera skandale...

“Kur iki në Tiranë për të shkuar te spitali dhe hipi në autobus, mbyll xhupin. Sepse më shohin njerëzit. Ka ca që më shohin me sy të keq dhe ca të tjerëve që i vjen keq për mua. Por, ata që shohin keq i shikoftë Zoti lartë.”

Kjo është jeta e Xhesilajdës. Prej 14-vitesh, ajo nuk ka marr frymë lirisht asnjë ditë, doktorët e kanë diagnostikuar me Laryngomalacia. Ndryshe nga fëmijët e tjerë që fëmijërinë e kalojnë duke luajtur, Xhesi është rritur nëpër spitale. Është rritur mes syve mëshirues dhe pse brenda vetes ulëret me dhimbje.

“Xhesi ka lindur me këtë gërhitje, por atëhere mjekët thoshin që do t’i kalojë me kohën. Sapo filloi dimri vajza u sëmurë shumë dhe merrte frymë vetëm me anë të tubit. Prapë doktorët thoshin që do t’i kalojë për dy vite.

Pas dy vitesh ajo nuk u përmirësua, madje atëherë edhe unë kuptova rëndësinë e tubit. Nëse nuk e ka atë, Xhesi e ka shumë të vështirë të marr frymë. Bllokohet totalisht.

Thonë që duhet ta ndërrosh më shpesh, çdo 6 muaj. Por, unë nuk kam mundësi, e ndërroj një herë në vit. Mirëpo, këtu në Shqipëri nuk kam gjetur dhe detyrohet burri të shkojë në Greqi e t’ia blejë atje. Tani në gusht ne bëjmë një vit që ia kemi marr dhe nëse nuk hapen rrugët do të jetë shumë e vështirë. Sepse tubi është konsumuar dhe është rreziku i këputjes.

Merr frymë me vështirësi, sidomos kur bllokohet nga sekrecionet. Me një aspirator që e kam marr para 13 vitesh e aspiroj. Por, edhe ai është thyer, nuk kam mundësi ta ndërroj.”

Të tmerruar që gëzimit të tyre të parë po i rrezikohet jeta, Nuredini dhe Alibie kanë trokitur në çdo derë spitali. Por, veç mungesës së përgjigjeve për shërim, atje janë përballur dhe me poshtërime. Të cilat Xhesin vazhdojnë e rëndojnë edhe sot.

“Kur shkova te një spital dhe duhet të bëja kontrollin me një tub që futej te hunda, isha dhe pa ngrënë, e unë volla aty te zyra. Dhe doktori më bërrtiti dhe më tha ‘kalama i keq më bëre zyrën pis,” rrëfen me zërin e mekur Xhesi.

“Doktorët më kanë dhënë shpresë vetëm për jashtë shtetit. Siç më thotë njëri nuk më thotë tjetri. Vetëm këtë dua të gej një mjek që ta di si është tamam. Nuk kam të ardhura për ta nxjerrë jashtë shtetit vajzën. Tani më ka hyrë frika më e madhe. Madje këto kohët e fundit, unë kam dhe një merak tjetër. Më duket se dhe shtylla kurrizore deformim. Sa një hall e shtohet një hall tjetër. Sikur qenkan mbledhur të gjitha hallet për Xhesin.”

Por, përsëri ajo është e fortë dhe çdo ditë e jeton më ëndrra dhe besim.

“Dua të shërohem si gjithë të tjerët. Nëse mbaroj gjimnazin, nuk do të shkoj në shkollën e lartë. Por, do të nis punë, që të mos rri kot. Dhe të plotësoj ëndrrën që prindërit e mi mos të punojnë.”

Pa të ardhura dhe të pamundur për të shpëtuar vajzën e tyre, gjendja e familjes Çili është shumë e vështirë. Shtëpia ku po qëndrojnë është e prindërve të Alibies, por edhe pse të lehtësuar që kanë një çati mbi kokë, kushtet e banesës janë duke vënë edhe më në rrezik shëndetin e Xhesit.

“Është shumë e vështirë se janë tre fëmijë të vegjël. Jeta sa vjen edhe bëhet më keq. Nuk ka punë, burri shkonte ndonjëherë me tre mujor në Greqi. Por, siç janë mbyllur kufinjtë nuk shkon dot më. Nuk kam as tokë dhe as shtëpi. Kushtet nuk janë fare të mira, se Xhesi duhet të rrijë në një ambient më të mirë, më të ngrohtë. Duhet të ketë më shumë pastërti. Unë dhe banjën e kam jashtë. Dimër, verë në atë banjë i laj fëmijët. Është shumë e vështirë pasi Xhesi nuk duhet të marr mikrobe apo të përballet me të ftohtin. Por, unë aq kam mundësi.”

Rasti është publikuar nga “Fundjavë Ndryshe” të cilët bëjnë me dije se kanë hapur një fushatë për të ndihmuar Xhesin. Në mënyrë që ajo të marr trajtimin e nevojshëm e t’i shpëtohet jeta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shënohet një tjetër viktimë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se një tjetër person ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit në Shqipëri. Bëhet fjalë për një 85-vjeçare e...

Një tërmet i fuqishëm godet Turqinë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Turqinë mbrëmjen e sotme. Sipas Anadoly Agency, tërmeti ishte me magnitudë 5 ballë dhe u regjistrua në 7...

Kryeministër shqiptar në Maqedoninë e Veriut? Zaev shfaqet i pakënaqur

Partia BDI në Maqedoninë e Veriut ka shprehur hapur qëllimin, për të vendosur për herë të parë në krye të qeverisë një kryeministër shqiptar. Kryetari...

“Të implementohet pa humbur kohë”/ Kryemadhi reagon për marrëveshjen

Pas arritjes së marrëveshjes mes palëve për Reformën Zgjedhore, ka ardhur edhe reagimi i kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi. Përmes një postimi në Facebook, Kryemadhi...

Rudina Hajdari: Mora garanci nga ambasadorët edhe për lista të hapura

Deputetja Rudina Hajdari shprehet e shqetësuar në lidhje me mosndryshimin e sistemit zgjedhor për të shkuar drejt listave të hapura. Në fjalën e saj pas...
WhatsApp KONTAKTO TT