E martë, 30 Nëntor, 2021
8.5 C
Tirana

Lindi 567 gramë dhe mbijetoi, pas 34 vitesh punon në spitalin që i shpëtoi jetën

U lind tre muaj e gjysmë para datës së caktuar dhe peshonte vetëm 567 gramë. Tani, 34 vjet më vonë, Tammy Lewis punon në repartin e kujdesit intensiv, ku jeta e saj u shpëtua.

“Unë isha foshnja më e re që mbijetoi në shtetin e Teksasit. Unë u linda pas 24 javësh shtatzëni, ndërkohë që normalja zgjat 40″, thotë Lewis.

Gruaja i kaloi tre muajt e parë të jetës së saj në kujdesin intensiv në spitalin ”Scott McLane”.

Vite më vonë, ajo punon së bashku me disa nga të njëjtët mjekë dhe infermierë që e shpëtuan atë, si një terapiste e frymëmarrjes.

Në vitin 2009, ajo filloi të punonte si terapiste e frymëmarrjes në ”McLane”, në një repart të kujdesit intensiv neonatal të nivelit të katërt, i cili është niveli më i lartë i asistencës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...