E martë, 26 Maj, 2020
16 C
Tirana

Lideri i Koresë së Veriut me “një këmbë në varr”? Si qëndron e vërteta

Më të lexuarat

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Njihuni me 7 “ekspertët” që firmosën për prishjen e Teatrit Kombëtar

Dy vite më parë kur bashkia e qeveria sapo kishin nisur procedurat për prishjen e Teatrit Kombëtar, Ministria e Kulturës, që asokohej drejtohej nga...

Sipas “Daily NK”, një azhornuesi të zhvillimeve më të fundit në Korenë e Veriut, që operon nga Koreja e Jugut, Kim Jong-un i është nënshtruar një operacioni kardiovaskular më datën 12 Prill të këtij viti.

Nga ana tjetër, një zyrtar amerikan ka deklaruar se aktualisht po punohet për të zbardhur aludimin se “lideri i Koresë së Veriut ndodhet me një këmbë në varr, pas operacionit të zhvilluar”.

Zyrtari u prononcua për “CNN” teksa theksoi se bashkë me ekipin e tij, është duke u përpjekur të zbulojë se si është gjendja shëndetësore e Jong-un.

Mirëpo të gjithë e dimë se kjo nuk është aspak e lehtë!

Duke qenë se vendi është nën regjimin e diktaturës, e vërteta shpesh shtrembërohet, derisa shndërrohet në një informacion të gënjeshtërt.

I shtojmë kësaj edhe faktin se rutina dhe shëndeti i liderit verikorean mbahen të fshehta, deri në sekret… dhe ai që guxon që të flasë rreth këtyre dy faktorëve është i kërcënuar me jetë.

Për të mos folur pastaj për mbrojtjen e jetës së tij.

Mjafton të rikujtojmë vitin 2018-të, kur makina e Kim Jong-un shoqërohej nga shumë truproja që vraponin.

Ajo periudhë ishte historike, pasi Kim Jong-un u bë lideri i parë i Koresë së Veriut që shkeli në Korenë e Jugut, duke kaluar vijën ushtarake që ka ndarë gadishullin që prej fundit të Luftës Koreane, në vitin 1953.

Takimi historik gozhdoi qytetarët e dy vendeve para ekranit ndërsa dy liderët shtrënguan duart në kufi.

Pasi udhëheqësit përfunduan bisedimet në ndërtesën e Shtëpisë së Paqes për mënyrën se si të vendosin paqen në Gadishullin Korean, Kim u kthye në Veri me limuzinën e blinduar “Mercedes” dhe truprojat e shoqëronin duke vrapuar.

Ky zakon i padëgjuar më herët habiti të gjithë botën dhe mediat.

Andrei Lankov, një profesor në Universitetin Kookmin, në Korenë e Jugut, pohon se shumë pak njerëz dinë detaje rreth jetës së liderit Kim dhe ata nuk guxojnë t’i shpërndajnë me të tjerët pasi, preferojnë më shumë që të jenë gjallë.

Ekspertët dhe analistët që studiojnë Korenë e Veriut bazohen shumicën e rasteve tek imazhet satelitore, në pamundësi për të marrë informacione tjetërkund.

Le të rikthehemi edhe njëherë tek gjendja shëndetësore e Jong-un.

Si qëndron e vërteta?

A është ai realisht me “një këmbë në varr”?

Epo, për këtë informacion duhet të tregohemi të duruar dhe të presim edhe pak, ndërkohë le të mjaftohemi me informacionet e cituara nga mediat ndërkombëtare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Samiti i G7-ës “do të zhvillohet në Shtëpinë e Bardhë”

Samiti i liderëve të shtatë shteteve më të industrializuara në botë do të zhvillohet “në fund të muajit qershor” në Shtëpinë e Bardhë, në...

Rusi/ Rrëzohet helikopteri ushtarak, humbin jetën 4 persona

Një helikopter i ushtrisë ruse është rrëzuar pranë një fushe aviacioni në rajonin lindor të Chukotka-s. Për pasojë kanë humbur jetën 4 persona. Ministria e Mbrojtjes...

Skandali/ Pesticide të ndaluara e të rrezikshme për mishin, sallamin e frutat

Kamera e fshehtë e emisionit “Stop” sjell me zë dhe figurë se si përdoren pesticidet e ndaluara e të dëmshme për shëndetin në spërkatjen...

”Këtu ka interesa personale”/ Renato Mekolli: Do largohem nga Shqipëria (VIDEO)

Shefi i njohur i kuzhinës, Renato Mekolli, në një intervistë në ‘Ilva Now’, u shpreh i shqetësuar për gjendjen në të cilën ndodhemi. Ai...
WhatsApp KONTAKTO TT