E mërkurë, 8 Korrik, 2020
17 C
Tirana

Liberalët evropianë: Zgjedhjet në Serbi nuk ishin të lira dhe të ndershme

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Lajm i bukur”, Rama bën publik zbulimin më të fundit në Shqipëri (FOTO)

Kryeministri Edi Rama, ka ndarë një lajm të bukur me qytetarët, sikundër e cilëson ai. Rama bën të ditur se Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore,...

Si ta mbajmë shtëpinë të freskët gjatë verës, pa shumë kosto

Temperaturat e larta mbeten shqetësimi kryesor në stinën e verës! Shpeshherë ambienti brenda shtëpisë është më i nxehtë se ai jashtë dhe krahas kondicionerëve, ka...

Aleanca e Liberalëve dhe Demokratëve për Evropën (ALDE), ka vlerësuar se zgjedhjet e zhvilluara në Serbi nuk ishin të lira dhe të drejta.

Presidenti i ALDE, Hans van Balen shprehu keqardhje që asnjë parti liberale nuk hyri në parlament. Ai deklaroi se kishte frikë se, me fuqinë konsoliduese të partisë në pushtet dhe mungesën e mundshme të opozitës dhe kontrollit parlamentar, ky rezultat do të dëmtonte demokracinë në Serbi.

“Pjesëmarrja ishte më pak se 50%, që është një shenjë e qartë për mua se elektorati ka shprehur kundërshtimin e tij ndaj këtij votimi duke mos dalë dhe duke rrezikuar shëndetin e tyre në rrethanat aktuale të koronavirusit”, tha Van Balen.

Anëtarët e ALDE, së bashku me partinë e presidentit francez, Emmanuel Macron, formojnë grupin liberal “Le të Rinovojmë Evropën” në Parlamentin Evropian, i cili është i treti më i madh.

Lexo edhe :   Takimet e 10-12 korrikut/ Grenell: BE ka mbështetjen tonë, t’i hiqen vizat Kosovës

Sipas anëtarit të Parlamentit Evropian, Ilhan Kjuçuk, rezultati i zgjedhjeve në Serbi ishte shumë shqetësues.

“Zgjedhja e votuesve ishte e kufizuar nga avantazhi dërrmues i partisë në pushtet dhe promovimi i politikave qeveritare në shumicën e mediave kryesore. Bojkotimi i shumë partive opozitare i dha zotit Vuçiq pushtet absolut me një shumicë prej dy të tretave në parlament dhe shpresoj se ai nuk do ta përdorë këtë mundësi për të minuar demokracinë. Ai do të vazhdojë punën e tij me parti dhe lëvizje liberale dhe do të monitorojë nga afër situatën në Serbi, sepse e ardhmja evropiane e këtij vendi nuk duhet të vihet në dyshim”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Ushtria gjermane stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit

Ushtria gjermane Bundeswehr po stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit me virusin korona. Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në...

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Ahmeti: Ja vijat e kuqe që s’i toleroj në koalicion

Politikani shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, ka folur në lidhje me zgjedhjet që do të mbahen në vendin fqinj më 15 korrik. I...

Fernando Alonso rikthehet në Formula 1

Fernando Alonso, i shpallur dy herë kampion bote ka vendosur që të rikthehet në Formula 1 me Renault sezonin e ardhshëm. “BBC” raporton se spanjolli,...

Mashtrimi 700 milionë euro me inceneratorët: Si u falsifikua studimi i fizibilitetit

Nga Klodian Tomorri Mashtrimi 700 milionë euro Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit Një tabelë ekseli me shifra të...

Pandemia/ Rikthehen kufizimet në orar në komunat në veri të Kosovës

Shtabi i Krizave për komunat në Veri të Kosovës ka vendosur të rikthejë ndalimin e lëvizjes nga ora 21:00 deri në 5 të mëngjesit. Gjatë...