E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

Libani qeveri të re me përkrahjen e Hezbollahut, pritet me protesta nga populli

Libani ka prezantuar kabinetin e ri qeveritar që do të drejtojë vendin pas dorëheqjes së kryeministrin Saad Hariri. Në krye të qeverisë tani do të jetë Hassan Diab, i cili do të drejtojë së bashku me 20 minitra të rinj.

Mësohet se kryeministri i ri ka mbështetjen e fortë të Hezbollahut. Kreu i qeverisë më herët kanë qenë ministër i arsimit, dhe jo shumë figurë popullore.

Diab u zotua se kabineti i tij te teknokratik dhe do përpiqet të plotësojë kërkesat e protestuesve.

“Kjo është një qeveri që i përfaqëson aspiratat e protestuesve, të cilët janë mobilizuar në mbarë vendin për më shumë se tre muaj”, tha Diab.

Ai premtoi përpjekje për plotësimin e kërkesave të protestuesve për sistem të pavarur të drejtësisë, forcim të ekonomisë dhe luftim të korrupsionit.

Megjithatë, jo të gjithë ishin të kënaqur me këtë zhvillim. Protestuesit u mblodhën në rrugët e Bejrutit para se të prezantohej kabineti i ri, duke e bllokuar rrugën kryesore të qytetit shkruan “France 24”. Mes tyre dhe policisë ka pasur përplasje të dhunshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...