E martë, 7 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Lëvizja Vetëvendosje kërkon mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar të martën se kryetari i Qendrës së saj në Podujevë, Bajram Ajeti ka dorëzuar në Komisionin Qendror Zgjedhor (KQZ) kërkesën për mbajtje të zgjedhjeve komunale më 14 qershor.

“Pezullimi i zgjedhjeve komunale për kryetar komune është bërë me datën 14.03.2020, nga presidenti për shkak të parandalimit të përhapjes së koronavirusit. Situata e krijuar në vend e posaçërisht në komunën tonë ku nuk kemi asnjë rast aktiv të infektuar me covid19 mbi një muaj. Vlerësojmë se janë krijuar kushtet dhe rrethanat për t’u mbajtur zgjedhjet”, është thënë në njoftimin e kësaj Lëvizjeje në rrjetin social, Facebook.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë për Radion Evropa e Lirë se ky trup do të organizojë zgjedhjet kurdo që i kërkohet.

“Sikurse në të kaluarën, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të përmbushë detyrat e veta kushtetuese dhe ligjore.

Ndërkaq, lidhur me situatën specifike në të cilën ndodhemi për shkak të pandemisë, ne nuk mund të japim një përgjigje për aspektet që kanë të bëjnë me shëndetin e qytetarëve pasi janë institucionet tjera përkatëse dhe profesionale që e kanë fushë të përgjegjësisë së tyre”, është thënë në njoftim.

Kjo Lëvizje pati synuar të garojë në zgjedhjet në Podujevë me Shpejtim Bulliqin.

Zgjedhjet ishin shpallur pas dorëheqjes së Agim Veliut nga pozita e kryetarit të këtij qyteti, pasi ishte emëruar Ministër i Brendshëm në Qeverinë tashmë në detyrë.

Lexo edhe :   SHBA e trazuar ndërsa afrojnë zgjedhjet

Ai më pas është shkarkuar nga kjo pozitë nga kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti.

Sipas kushtetutës së Kosovës, presidenti vendos për datën e zgjedhjeve.

I pyetur të martën nga gazetarët lidhur me këtë çështje, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se do të ftojë dhe do të diskutojë me të gjitha partitë politike, por, duke respektuar këshillat e Institutit të Shëndetit Publik.

Lexo edhe :   SHBA e trazuar ndërsa afrojnë zgjedhjet

Një ditë më parë kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një takim me kryetaren e Komisionit Qendror Zgjedhor, Valdete Daka.

Sipas një komunikate për media është thënë se ‘ndonëse në kohë pandemie, KQZ është e gatshme të ushtrojë autoritetin e saj publik institucional’.

Prej rastit të parë të raportuar me koronavirus në Kosovë më 13 mars, numri i përgjithshëm i të infektuarve në këtë shtet ka arritur në 1,038, i të shëruarve në 791 dhe i viktimave në 30. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Arabia Saudite rrit çmimin e naftës

Vendi i parë eksportues i hidrokarbureve në botë, Arabia Saudite, ka vendosur të ngrejë çmimet e naftës bruto për tregjet kryesore globale. Kompania “Aramco” njofton...

SHBA e trazuar ndërsa afrojnë zgjedhjet

Amerikanët po orientojnë zemërimin e tyre ndaj njëri-tjetrit, duke përdorur retorikë ku përmendet raca, klasa dhe kultura. Nuk mund të bien dakord as për nevojën...

Partnerja kryesore e Shqipërisë/ Ekonomia italiane pritet të bjerë me 11.2% në 2020

Komisioni Evropian ka rishikuar me ulje pritshmërinë për ecurinë ekonomike në 2020-n, ndonëse ka vlerësuar se më e keqja mund të ketë kaluar, pasi...

Zhvilloi 4 takime, çfarë u tha sot Rama deputetëve të qarqeve

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme 4 takime me deputetët e qarqeve. Takimet janë zhvilluar në Sallën e Hartave në kryeministri që prej...

“Situata është alarmante”, Vuçiç paralajmëron rikthimin e orës policore

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shprehur se dëshiron që gjatë fundjavës të kthehet ora policore në vend. Por ky sipas tij, nuk është një...