E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

Lëvizja Vetëvendosje hedh hapin e radhës për rrëzimin e qeverisë Hoti

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Lëvizja Vetëvendosje nuk ka të ndalur me kundërshtitë e saj ndaj qeverisë Hoti, ndërsa do të nisin peticionin për shkarkimin e kësaj qeverie. Rexhep Selimi, shef i grupit parlamentar të LVV, ka bërë të ditur se sot kanë filluar mbledhjen e nënshkrimeve për mocion ndaj qeverisë “Hoti”. Ai iu bëri thirrje partive politike opozitare, që ta mbështesin këtë mocion.

“Nga sot, grupi parlamentar i LVV nis mbledhjen e nënshkrimeve për procedimin e mocionit ndaj qeverisë. Në këtë rast i ftojmë të gjitha grupet e tjera parlamentare, që ta mbështesin këtë mocion.

Ne ua kemi dërguar edhe shkresat me njoftim dhe thirrje që ta mbështesin këtë mocion grupet parlamentare të caktuara”.

Nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Ngavci, ka thënë se kjo është një qeveri jolegjitime, e cila nuk ka mundur që të menaxhojë situatën me pandeminë. Sipas saj, kjo qeveri nuk ka asnjë plan konkret për rimëkëmbjen ekonomike.

“Besoj se nuk ka qytetarë në Kosovë që nuk është i vetëdijshëm tani që kjo qeverisje është një qeverisje ilegale dhe jo legjitime.

Lexo edhe :   “Dinë vetëm të nxijnë e të helmojnë miletin”, Rama del me mesazhin e fortë që në mëngjes

Kjo qeveri është jo kushtetuese dhe jo ligjore. Po ashtu ka dëshmuar që është e paaftë për të qeverisur vendin. Kjo qeveri e ka kolapsuar totalisht vendin, për shkak të mungesës së dijës për të menaxhuar pandeminë.

Kjo qeveri nuk ka asnjë plan konkret për rimëkëmbje ekonomike, përveç pakos emergjente që ka mbetur në gjysmë. Kosovës i nevojitet më shumë se asnjëhere e cila dëshmoi se mund të qeveriset me duar të pastërta. Kjo qeveri e katastrofës humanitare drejt së cilës po e qon vendin, duhet të shkoj”, tha ajo.

Kosova ka nisur negociatat me partnerët ndërkombëtarë, që veprojnë në fushën e shëndetësisë, si Agjencinë për Fëmijë të Kombeve të Bashkuara (UNICEF) dhe Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH), për të siguruar vaksinën kundër koronavirusit. Në botë janë duke u zhvilluar mbi 100 vaksina kundër koronavirusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...