E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Lëvizja e papritur e Malajt: Rikthehem në PS, s’kam për të lejuar askënd më të ndalë

Arben Malaj ka njoftuar nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale se ka aplikuar për t’u bërë anëtar i Partisë Socialiste. Lëvizja e tij vjen në një moment kur në Kuvend, mazhoranca ka nisur procedurën për ta shkarkuar atë nga detyra si anëtar i Bordit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Malaj thotë se ka aplikuar në 2013-ën, por ia kanë bllokuar këtë kërkesë. Ai ka bërë një përpjekje tjetër në 2019-ën dhe deri tani nuk ka marrë asnjë përgjigje. Në analizën e tij, ai vë në dukje se PS do ti gjendet pranë në çdo kohë. Ai kujton vitin e largët ’91, kur iu bashkua socialistëve për modernizimin e PS-së.

Statusi

Kur te tjeret do ta fiĺlojme ta braktisin PS sapo te dalin ne opozite srrish do ti gjendenm prane. Prandaj vendosa te kthehem ne PS, me integritetin e pa cenuar, me profesionalzim e thelluar dhe me dashurine e shtuar. Nga mencuria dhe krenaria labe jam inspiruar perhere ne vendim marrjet e mia. Ne 1991 ata qe e molen Partine e Punes ne 45 vite, ata e braktisen te parat dhe ata u kthye po te paret, per ti thithur deri piken e fundit te qumeshtit , deri ne piken ku nga gjinjte e nenave del me shume gjak se qumesht. Nenave u shkon dhimbje ne zemer dhe prape durojne.  Ne 1991 une ju bashkova socialisteve vlonjate per modernizimin e PS. Isha me shume fat bashkepunova si nen kryetar I PS vlore me qindra socialiste, te ditur, fisnik, trima dhe krenar. Dy me te spikaturit ne hapat e para pas 1992, me Gezimin dhe Nikon. Ulem agresivitetin partiak ne Vlore, e hapen partine per te gjithe duke spikatur dhe promovuar me te miret. E drejtuan PS ne suksese elektorale edhe ne vitet e “cmendura” te tranzicionit. Gezimi, Niko dhe Theodhoriu nuk fituan mundesi per deputet. PS ka shume detyrim ndaj tyre dhe personalitete te tille ne deget e saj. Gezimi, Niko, Theodhoriu dhe disa kolege te spikatur. Jane ne moshe aktive dhe produktive shume me te dobishme per vendin se “mjaftistet parafabrikate”, sepse ata jane te ditur dhe gezojne kredibiliet publik maksimal.
Ne 2013 kur vinte era e pushteti te dehte, dhe te babeziturit luftonin per pjesen e tyre sa me te madhe u vetlargova nga PS. Per 8 vite ne periudhen 2005 2013 luftova kunder arrogances dhe babezise qe e kercenonte rende gjithe pasurine dhe trashgimnine shpirterore te qindra mije socilisteve dhe mbeshtetesve te saj.

Lexo edhe :   VIDEO/Rama zbulon se kur do të lëshohen dy satelitët shqiptarë në orbitë
Lexo edhe :   Deri në mars na bëj çfarë të duash o komandant!

Mjaftistet dhe te babeziturit duket se e molen 99 % PS-ne.  Ne 2019 vendosa te kthehem ne PS si ne kontribut mirenjohes ndaj vendit tim dhe ndaj njerezve te saj te mrekullueshem. Kam aplikuar online, por pranimin ne PS nuk qenka sic thote Rama, thjeshte nje buton. Ne mirenjohje te socialisteve aplikova on line edhe ne 2013, paszgjedhje, por e bllokuan. Te drejten universale dhe kushtetuese, qe te anetaresohem vullnetarisht ne PS nuk e cenon dot asnje.
Mirenjohje

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...

Hoxhë Hasan Tahsini, në fokus të Akademisë për Studime të Çamërisë

Hoxhë Hasan Tahsini ka qenë në fokus të Akademisë së Studimeve për Çamërinë. Simpoziumi shkencor i Akademisë së Studimeve për Çamërinë është mbajtur në...

Për periudhën janar-prill janë shpenzuar 14 mln USD për 499 mijë të vaksinuar

Për vaksinimin e popullatës në 4 mujorin e parë të 2021 janë shpenzuar rreth 14 milonë dollarë sipas të dhënave të Ministrisë të Shëndetësisë....