E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Lehtësimi i masave/Manastirliu del me njoftimin e rëndësishëm

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, njofton përmes një postimi në rrjetet sociale se sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-COVID. Ndonëse situata paraqitet e stabilizuar, me numrin në uje të infektimeve, Manastirliu sërish apelon ndaj qytetarëve që të jenë të kujdesshëm, pasi pandemia nuk është zhdukur.

Ajo këshillon të gjithë qytetarët që të kenë kujdes. Varianti i ri i Covid, Delta mbetet alert, ndërsa është shfaqur në Kosovë. Ndër të tjera, Manastirliu kërkon që të mos ulet vigjilenca.

“Nga sot në fuqi plani i lehtësimit të mëtejshëm të masave anticovid, për t’i dhënë më shumë frymëmarrje jetës social-kulturore dhe turizmit në vend.

Por mbetet ende alerti nga varianti Delta, i cili është identifikuar edhe në vendet pranë nesh, ndaj nuk duhet të ulim vigjilencën dhe duhet të ecim me shpejtësi me vaksinimin anticovid, për mbrojtjen e jetës dhe shëndetit të qytetarëve”.

#ShqipëriaBuzëqesh”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...