E diel, 20 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Tabaku: Rama tallet me shqiptarët

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku shprehet se hedhja e idesë për legalizimin e kanabisit mjekësor është një tallje që Edi Rama bën me shqiptarët.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë me News24, Tabaku tha se rritja ekonomike është vetëm në imagjinatën e Edi Ramës dhe qeverisë së tij. Sipas saj, kriza e koronavirusit ka prekur turizmin dhe konsumin, si dhe ka çuar në rritjen e taksave.

Tabaku thekson se vëmendja e qeverisë duhet të jetë tek ruajtja e vendeve të punës.

“Ideja e Ramës për legalizim kanabisi mjekësor është tallje. Të mos përdoret formula e 2016. Ne e kemi thënë se kjo krizë po e prek turizmin. Kjo krizë po prek konsumin. Kjo si rezultat i varfërisë. Edhe taksat janë rritur e kjo ka bërë që shqiptarët të bëhen më të varfër. Rritja ekonomike është vetëm në imagjinatën e Edi Ramës dhe qeverisë së tij. PD ka dalë në terren dhe ka takuar biznesmenë e sipërmarrës. S’po flasim për biznese miliona euro, por për sipërmarrje normale që janë palca e ekonomisë. Fatkeqësisht ndikimi i krizës do të vijojë.

Lexo edhe :   Covid-19 në botë, mbi 30 milion të infektuar dhe 950 mijë viktima

Turizmi është lënë në mëshirë të fatit. Turizmi duhet të ishte stimiluar, duke pasur parasysh se janë rreth 93 mijë punonjës që punojnë në këtë sektor. Nuk mund t’ju themi operatorëve turistikë që ik merr kredi pa ditur si do shlyhen këto kredi. PD ka vënë theksin në ruajtjen e vendeve të punës”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Keni bërë plane për fundjavën? Ja si do të jetë moti sot

Sot Shqipëria do të mbizotërohet nga kthjellime dhe vranësira, me një mot kryesisht të qëndrueshëm. Në zonat jugore nuk përjashtohet mundësia për reshje. Sipas Meteoalb,...

Horoskopi sot (20 shtator 2020)

Dashi Të veprosh në mënyrë impulsive nuk do të jetë aspak problem sot. Kujdesi ka vendin e vet në jetë, por jo sot. Do të...

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...