E diel, 22 Nëntor, 2020
12 C
Tirana

Lefter Maliqi përplaset ashpër me Eni Vasilin: Ta gëzosh detyrën e re që të ka dhënë Rama

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Teksa vendi ynë po përballet me shifra në rritje të rasteve me koronavirus, sot do të hapet dhe pavioni i tretë i spitalit COVID...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

“Unë do jap dorëheqjen nëse në 30 qershor do të zhvillohen zgjedhje”. Kjo ishte deklarata e bujshme e shprehur publikisht para 30 qershorit nga ana e deputetit Lefter Maliqi. Tashmë që zgjedhjet u mbajtën dhe ai nuk e ka lënë mandatin, moderatorja Eni Vasili ia solli në kujtesë deklaratën e dy javëve më parë.

I zënë ngushtë nga pyetja, Maliqi u shmang duke thënë se ai nuk e la mandatin ngaqë Meta nxori një dekret të ri për zgjedhjet. Sipas tij, konfliktin e shmangu presidenti, dhe se nuk ia plotëson dëshirën atë që e cilëson si kryeministrin më arrogant.

Biseda

Vasili: Z. Maliqi, ju deklaruat se nëse në 30 qershor bëhen zgjedhje, do jepnit dorëheqjen?

Maliqi: E prisja këtë pyetje. Nuk ka asgjë për të qeshur.

Vasili: Për ju, po.

Maliqi: Unë kam thënë që në 30 qershor, nëse presidenti nuk do nxirrte dekretin për shtyrjen e zgjedhjeve, nuk do kishte fuqi Basha dhe askush të ndalonte konfliktin civil.

Vasili: Përgjigjuni pyetjes që ju bëra.

Maliqi: Po patjetër, e para konfliktin e shmangu presidenti dhe e dyta nuk ia plotësoj këtë dëshirë kryeministrit më arrogant.

Vasili: Po ju nuk ju tha Rama, e thatë vete.

Maliqi: Do ta bëj këtë vetëm kur të bëhen zgjedhjet, dhe të fitoj Beratin 4 me 3. Unë do ta kisha dhënë dorëheqjen nëse presidenti nuk do kishte nxjerr dekretin.

Lexo edhe :   Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Më pas Maliqi ka debatuar ashpër me zv/ministrin e Mbrojtjes, Petro Koçi, të cilit i tha se është sot në qeveri vetëm falë koalicionit me LSI në 2013.

“Qepe ti dhe hiqi ato syze. Ti je në qeveri vetëm falë Ilir Metës dhe pazarit të 2013”, iu drejtua Maliqi-Koçit.

Lexo edhe :   Basha nuk ndalet: Po them të vërtetën, Rama fsheh numrin e viktimave

Drejtuesja e emisionit e futi sërish në linjë Maliqin, i cili i tha se ajo po e drejtonte keq emisionin, duke i kujtuar një detyrë që ajo ka marrë së fundmi në administratë.

“Ti po e drejton keq emisionin. Ta gëzosh detyrën që të ka dhënë Edi Rama”, tha Maliqi, ndërsa Vasili iu përgjigj: “Po na jep dhe mend tani. Hajd mirupafshim!”, tha gazetarja, duke e mbyllur lidhjen direkte me deputetin.

Gazetarja Eni Vasili është zgjedhur së fundmi nga Parlamenti me propozim të qeverisë, si anëtare e Këshillit të Statistikave si përfaqësuese e medias.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Greqia kthen autobusët me punëtorë sezonalë, 1 person me Covid-19

Rreth 50 punëtorë sezonalë janë kthyer mbrapsht nga autoritetet shëndetësore greke në Kakavijë, pasi njëri prej tyre rezultoi pozitiv me Covid-19. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...

Video/ Sulmuesi shqiptar nuk shënon me portën bosh

Armando Broja po kalonte një moment të shkëlqyer me Viteshen në Holandë deri para ndeshjeve të kombëtareve, teksa po shkëlqente me gola dhe asiste. Pas...

Infektohet me koronavirus, numri dy i Policisë Tiranë

Një tjetër drejtues i Policisë së Shtetit është infektuar me koronavirus. Bëhet fjalë për zv.drejtorin e Rendit e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, Dhimitraq...

Foto/ Zbulohen eshtrat e dy personave nën rrënojat e qytetit italian

Arkeologët kanë zbuluar eshtrat e dy personave nën rrënojat e qytetit antik Pompei, i cili u shkatërrua nga shpërthimi vullkanik i Malit Vezuvius në...

Viktimat nga Covid/ Vasili-Ramës: Jep dorëheqjen, fole si grua rruge

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Edi Rama, i cili mohoi akuzat mbi fshehjen e viktimave nga Covid-19. Vasili...