E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Lavanderi, salla bilardoje/Qendrat më të pazakonta të votimit në SHBA

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Ndoshta shumica e njerëzve nuk do ta prisnin që të votonin në ambientet e një muzeu. Por kjo do të ndodhë më 3 nëntor me banorët që jetojnë pranë muzeut Mamers në Filadelfin e Jugut, në distriktin nr.1 të lagjes nr.2 të qytetit. Ky muze është një nga 61 qendrat e votimit, që Rajan Donell ka dokumentuar që nga viti 2008, në investigimin e tij për të fotografuar qendrat më të pazakonta të votimit në SHBA. Ja cilat janë disa prej tyre.

Muzeu Mamers, Filadelfia, Pensilvani

Parada e Mamers, është një nga festat kryesore në Filadelfia, dhe daton zyrtarisht që nga viti 1901. Muzeu është përdorur si një qendër votimi për shumë vite. “Kjo nuk është një traditë e çuditshme”- thotë Donell, që ka jetuar në Filadelfia për gati një dekadë.

Shkolla me një klasë, Sherman Taunship, Ajoua

Në fundin e shekullit XIX, ky shtet kishte rreth 14.000 shkolla me vetëm një klasë. Ndërsa shumë prej tyre janë ende hapur, Shkolla Forest Grov, 130-vjeçare është e rrethuar me toka bujqësore dhe turbina ere. Aty gjendet një nga qendrat e votimit për banorët  zonës.

Salla e boullingut “Lawn Lanes”, Çikago, Ilinois

Ajo ndodhet në Uest Laun, një zonë në anën jugperëndimore të Çikagos, e njohur për larminë e saj. Kjo sallë ka shërbyer si qendër votimit për të paktën 12 vitet e fundit. Më 3 nëntor, aty do të votojnë rreth 750 votues. Menaxheri i “Lawn Lanes”, Djvid Supanish thotë se i ati ra dakord të ofronte sallën si një qendër votimi, kur autoritetet vendosën të kërkojë një vend të ri për të ulur disi mbingarkesën në Ditën e Zgjedhjeve.

Restoranti “Saigon Maxim”, Filadelfia, Pensilvani

Donell e frekuentonte shpesh këtë restorant vietnamez, të vendosur në zemër të ‘Saigonit të Vogël’ në Filadelfia. Restoranti shërben si qendër votimi për banorët e lagjes, dhe përmban një skenë të madhe ku zhvillohen ngjarjet e komunitetit, nga ditëlindjet tek dasmat.

Lexo edhe :   "Do ndërtojmë ekonominë që udhëheq botën", Biden i shkruan letër shqiptarëve
Lexo edhe :   Biden: Lufta është me virusin, jo me njëri-tjetrin

Garazhi i traktorëve “Ray Lounsberry’s Shed”, Nevada Tauship, Ajoua

Rei Launsbëri e ka hapur prej gati 2 dekadash garazhin e tij në fermë për votuesit e zonës. Autoritetet lokale kërkuan përdorimin e garazhit e tij, pasi qendra e mëparshme e votimit ishte shumë e ftohtë, duke i penguar votuesit të votonin. Veterani i Luftës së Dytë Botërore, që për pak mbush 100-vjeç, i ka ndihmuar rregullisht autoritet duke përgatitur vendin, duke vendosur karrige dhe sjellë pije freskuese për stafin e qendrës.

Lavanderia “Su Nueva Laundromat”, Çikago, Ilinois

“Kjo qendër është ndoshta më e famshme, por edhe më e çuditshmja. Por ajo simbolizon diversitetin dhe multi-etnicitetin e zgjedhjeve amerikane”- thotë Donell. Këtu më 3 nëntor pritet të votojnë rreth 700 zgjedhës. Kjo lavanderi funksionon si qendër votimit që prej vitit 2012.

Laboratori i Departamentit të Ujit, Filadelfia, Pensilvani

Laboratori, një ndërtesë me tulla të kuqe që ndodhet shumë larg vendbanimeve përreth, përdoret për të testuar cilësinë e ujit të pijshëm të qytetit. Një studim ka treguar që ambienti ku zhvillohet votimi mund të ndikojë në përzgjedhjen e një kandidati të caktuar.

Salla e bilardos “Pressure Billiards and Café”, Çikago, Ilinois

Ndërsa shumë restorante dhe biznese të tjera të vogla që dalin vullnetare si qendra votimi, do të mbyllen për Ditën e Zgjedhjeve, loja e bilardos në këtë foto tregon se “Pressure Billiards and Café”, i ndodhur në Exhuoter, Çikago, e vazhdon biznesin krahas votimit. Këtu votohet që prej vitit 2012. Bizneset që shërbejnë si qendra votimi, kompensohen shpesh me një tarifë të vogël. Në vitin 2015, bizneset e vogla në Çikago fituan mesatarisht nga 150 dollarë.

Burimi i lajmit: https://www.smithsonianmag.com/travel/eight-americas-most-unusual-polling-places-180976081/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...